Medya

Deep Turkish Web kurucuları Emre ve Erdi Kızgır için onar yıla kadar hapis istemi

Deep Turkish Web kanalının kurucuları Emre ve Erdi Kızgır kardeşler için, “uyuşturucuya özendirme suçundan” onar yıla kadar hapis isteminde bulunuldu

YouTube başta olmak üzere sosyal medya mecralarında yayın yapan ‘Deep Turkish Web’ kanalı kurucuları Emre ve Erdi Kızgır kardeşlere “Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasına özendirme suçu” gerekçesiyle onar yıla kadar hapis istendi.

Sosyal medyadaki ‘Deep Turkish Web’ kanalının sahipleri Emre ve Erdi Kızgır hakkında, “Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasına özendirme” suçundan 5 yıldan 10’ar yılar kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

1 MİLYONA YAKIN ABONE

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, 1 milyona yakın abonesi bulunan ‘Deep Turkish Web’ kanalının sahipleri Emre ve Erdi Kızgır’ın uyuşturucu kullanımını özendirici videolar yayınladıklarının tespit edildiği belirtildi.

Videolara yönelik hazırlanan bilirkişi raporunda, iki şüphelinin canlandırdığı “Yılan Serdar ve Müptezel Samet” karakterlerinin, Serdar adlı karakterin elindeki bir poşetle Samet adlı karakterin evine gittiği ve aralarında geçen diyalogdan, bu poşette uyuşturucu madde bulunduğunun anlaşıldığı belirtildi.

Videoda, Samet’i canlandıran Erdi Kızgır’ın bir süre sonra uyuşturucu madde kullanmış biri gibi davrandığı ve birtakım halisünasyonlar gördüğü eklendi.

İKAMET ADRESİNDE UYUŞTURUCUYA RASTLANMADI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen iddianamede, bahsi geçen videoların herhangi bir kullanıcı tarafından izlenmese dahi suç unsuru oluşturduğu, kardeşlerin ikamet ettiği adreste yapılan aramada ise herhangi bir uyuşturucu maddeye rastlanmadığı bilgisine yer verildi.

Emre ve Erdi kardeşlerin, “Uyuşturucu veya uyarı madde kullanılmasına özendirme” suçundan ayrı ayrı 5 yıldan 10’ar yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenen iddianame, başsavcılık tarafından onaylanarak gönderildiği İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından da kabul edildi.

Emre ve Erdi Kızgır kardeşler, 4 Temmuz 2019’da ilk kez hakim karşısına çıkacak.

NE OLMUŞTU?

Emre ve Erdi Kızgır kardeşler, sosyal medya üzerinden gençleri uyuşturucu madde kullanımına teşvik ettikleri gerekçesiyle Narkotik Suçlarla Mücadele ekiplerinin 26 ilde yürüttüğü uyuşturucu operasyonunda 13 Aralık 2018’de gözaltına alınmış, soruşturma savcılığı tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. İki kardeş, nöbetçi hakimlikteki sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.