Medya

Münir Özkul'un 37 yıl önce verdiği çok özel röportaj

93 yaşında vefat eden Yeşilçam'ın efsane ismi Münir Özkul, 1981 yılında, 55 yaşındayken Ses Dergisi'ne verdiği röportajda hayatının sırlarını açıklamıştı.

93 yaşında hayata gözlerini yuman Münir Özkul, Yeşilçam'ın "Mahmut Hoca"sı veya "Yaşar Usta"sı, çok önemli bir karakterdir. Çünkü o, iyi insan olmanın timsalidir... Usta sanatçı, Ses Dergisi'ne 1981 yılında yayınlanan röportajında hayatının tüm inişli çıkışlı zamanlarını ve kendine dair bilinmeyen sırları böyle açıklamış.

O dönemde eşi Umman Özkul ile ilgili henüz birlikte olalı 2 yılı deviren Münir Özkul, "O hayatıma girdikten sonra bir şeyler yapmanın gereğine inandım. Ona bir şeyler göstermeliydim. Çocuklarım için olduğu gibi onun için de bir sıçrama yapmalıydım. Bu mesleği sevdirmeliydim. Kendinde olan bir kabiliyetle de bunu kısa zamanda başardı. Tiyatro konusunda tam olmasa da tama yakın derecede bilgi sahibi oldu. Şimdi beni eleştirdiği anlar bile oluyor. Yaşamıma değişiklik getirdi. Bugüne kadar tanıdığım ve beraber olduğum bütün kadınlara bir çatışma içindeydim. Aramızda bir uyuşmazlık olurdu. Ama Umman başka, devamlı bana uyum gösteriyor. Böyle olunca her şey değişiyor. Ona kızamıyorum. Kızdığım zamanlar da sonradan vicdan azabı duyuyorum. Onunla çok mutluyum" demişti.

'AKIL HASTANELERİ ÖZGÜR OLDUĞUM TEK YER'

Toplumla çok güç anlaştığını açıklayan efsane oyuncu, şunları anlatmıştı:

"Benim gibi toplumla güç anlaşan insanlara ilgi duyarım. Bunun en sivri ve en tipik örneklerine meyhanelerde, akıl hastanelerinde ve sanat çevrelerinde rastlanır. Onun için akıl ve ruh hastanelerine karşı daima sempati duymuşumdur. Akıl hastaneleri en özgür olduğum, her şeyi objektif görebildiğim tek yerdir. Orada rahata ererim. Kafam art arda gelen birçok problemi çözebilecek yapıda değildir. Orada bütün problemleri bir sıraya koyar ve çözümlerim. Hatta bir süre ziyaretçi bile kabul etmem."

 • USD
  0,17
  4,7379
 • EURO
  0,04
  5,4944
 • ALTIN
  0,20
  195,06
 • PETR
  -0,91
  72,7700