Medya

RTÜK harekete geçti! Adnan Oktar'a ceza

Vatandaşlar Adnan Oktar ve ekibini binlerce kez RTÜK'e şikayet etmişti. RTÜK sonunda harekete geçti ve ceza verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), kamuoyunda "Adnan Hoca" olarak bilinen Adnan Oktar'ın sahibi olduğu A9 kanalına ceza yağdırdı. AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, RTÜK'ün Üst Kurul toplantısında, Oktar'ın A9 TV üzerinden yaptığı yayınlar ele alındı. 

Söz konusu televizyon kanalında yayınlanan "Adnan Oktar ile Sohbetler" isimli programla ilgili yapılan değerlendirmede, bir ayetin yorumlanması esnasında geçen konuşmalarda müzik parçalarının çalındığı, genç kız ve erkeklerin oyun havaları eşliğinde oyun oynadıkları, bir kadın katılımcının uygun olmayan tavırlar içerisinde Adnan Oktar'a özel, yakın mesafede dans figürleri sergilendiği saptandı. 

Üst Kurul, dini formattan çıkarılarak eğlence programına dönüştürülen yayınlarla ilgili kanala 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 8. maddesinin 1.fıkrasında yer alan  "Toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez." hükmünün ihlal edildiği kanaatine vardı. 

Bu kapsamda, A9 TV'ye beş kez program durdurma ile en üst düzeyden idari para cezası olan yüzde 5 oranında ceza kesildi. Kanal, bir önceki ayki reklam gelirlerinin yüzde 5'i oranında para cezası ödeyecek. 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, AdnanOktar'ın sahibi olduğu A9 kanalının kapatma yetkisinin kendilerinde olmadığını belirterek RTÜK'ü göreve çağırmıştı. Erbaş, "yetki kimseyse onun kapatması lazım" demişti.

"AKLİ DENGESİ BOZUK"

Erbaş, sahibi olduğu A9 kanalındaki programında Kedicik ismini verdiği kadın müritlerine dans ettiren ve dini program yaptığını söyleyen Adnan Oktar'ın akli dengesinin bozuk olduğunu söylemişti.

ADNAN OKTAR ÇİRKİN SÖZLER CEVAP VERMİŞTİ

Adnan Oktar'dan Diyanet İşleri Başkanı'na çirkin sözlerle cevap gelmişti. Adnan Oktar, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın kendisine yönelik sözlerini "Kerhanelerden alınan paralarla, vergilerle maaşlarınız ödeniyor" diye yanıtlamıştı.

2018/02/06/aiea.jpg

2018/02/06/auiea.jpg

2018/02/06/uiea.jpg