Medya

RTÜK'den TV8'e 1 milyon Lira'lık 'şirk' cezası!

RTÜK, Yetenek Sizsiniz yarışmasında söylenen şarkıda geçen 'Allah Baba' ifadesine 'şirk' olarak değerlendirdi ve TV8'e 1 milyon TL ceza kesti

RTÜK, Yetenek Sizsiniz isimli yarışma programı nedeniyle TV8'e bir ceza daha kesti. Yarışmada söylenen '7 Kocalı Hürmüz' şarkısındaki 'Allah Baba' ifadesi 'şirk' olarak değerlendirildi. Kanala bu nedenle 1 milyon TL ceza kesilmesi gündemde.Daha önce aynı yarışmadaki dansçı çocuklar için RTÜK tarafından kanala 1 milyon lira kesilmişti.

''TOPLUMUN MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİNE AYKIRI''

Kanal bu sefer de '7 Kocalı Hürmüz' adlı şarkıdaki 'Allah Baba' ifadesi nedeniyle cezayla karşı karşıya.Program sahne alan dans grubunun gösterisi sırasında çalan ve “Gökten yağmur gibi herif yağacak, kızlar şükredin Allah Baba’ya” ifadelerini içeren ve 7 Kocalı Hürmüz eserinde de yer alan şarkının “Toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olduğuna” karar verildi.

KUR'ANA GÖRE ŞİRK

Oy çokluğu ile alınan kararda, Allah’a “baba” atfında bulunulmasının; Kuran’da değil Yahudilik ve Hıristiyanlıkta yer aldığı belirtildi.Diğer dinlerden etkileşimle zikredilmesi ve Müslümanlar açısından kutsal olan bir durumun hafife alınmasının yayın ihlali olduğu değerlendirildi.“7 Kocalı Hürmüz” eserindeki şarkının çalındığı program ile ilgili geniş dini değerlendirmelerin yapıldığı RTÜk raporunda, “Kuranı Kerim’de, Allah’ın cinsiyet, doğurma ve doğurulma gibi insana ve diğer varlıklara atfedilen özelliklerden münezzeh olduğu açıkça ve mutlak bir biçimde belirtilmektedir. Allah’a ‘baba’ atfında bulunulması, Yahudilik ve Hıristiyanlık’ta bulunan; ancak Kuran’da küfür ve şirk olarak eleştirilen bir durumdur” ifadeleri kullanıldı.