Medya

Show TV ile davalık olan YouTuber Fester Abdü tazminat kazandı

‘Deli Mi Ne?’ adlı YouTube kanalının sahibi Fester Abdü, Show TV’ye açtığı dava sonuçlandı.

YouTuber Fester Abdü’nün sahibi olduğu ‘Deli Mi Ne?’ isimli kanalın videolarını, izinsiz yayınlayan Show TV için karar verildi.

Açılan davayı kazanan YouTube kanalı oldu. Bir YouTube kanalı ve Ulusal bir TV kanalı arasında geçen dava sonucunda; TV kanalı, YouTube kanalına 1 milyon 434 bin TL tazminat ödemesi kararı verildi.

YouTuber Fester Abdü, ‘Deli Mi Ne?’ kanalında yayınladığı bir video ile dava sonucunu takipçileriyle paylaştı.

Açılan davanın içeriği sadece videoların izinsiz kullanılması değil, aynı zamanda TV kanalının hakaret içerikli konuşmaları da dava dosyasına dahil edildi. Bunun neticesinde, YouTube kanalını videolarını izinsiz kullanan TV kanalına hem telif hakkı davası, hem de maddi ve manevi tazminat davası açıldı.

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 72. maddesi uyarınca, manevi hakları helaldar edilen kişi uğradığı manevi zarara karşılık manevi tazminat davası açabiliyor. Ayrıca, mali hakları helaldar edilen kişi bu sebeple maddi tazminat davası da talep edebiliyor. Birinci ve ikinci ihlalleri gerçekleşmesi durumunda hakları helaldar edilen kişi, tazminattan başka, temin edilen kârın kendine verilmesini de talep edebiliyor.

Haklarını mahkemede arayan ‘Deli Mi Ne?’ kanalına, Show TV kanalının 1 milyon 434 bin TL tazminat ödemesine karar verildi.

canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için ziyaret ediniz.