Ne nedir?

Depakin nedir?

Depakin, epilepsi ve bipolar bozukluk olmak üzere farklı rahatsızlık ve hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Son günlerde tartışma konusu olan ilaç olan Depakin ile ilgili, “Depakin nedir?” diye merak edenler için hemen yanıtlayalım: Depakin, epilepsi, diğer adı ile sara hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaç türüdür. Depakinin pek çok epilepsi türü tedavisi üzerinde etkisi kanıtlanmıştır. Depakin aynı zamanda bir ruhsal değişim hastalığı olan, zıt yönlü davranış bozukluğu olarak da geçen bipolar bozukluklarda da kullanılmaktadır. Bununla birlikte depakin, taşkınlık nöbeti tedavisinde de aktif olarak kullanılabilir.

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:358px; width:625px" />

Depakin yan etkileri nelerdir?

Depakin etken madde olarak sodyum valproat ve valproik asit içermektedir. Depakin yan etkileri arasında ise içerisindeki etken maddeye alerjisi olan kişilerde boy gösteren etkiler meydana gelebilir. Bunların yanı sıra Depakin alımı sonrası oluşabilecek olası yan etkiler şunlardır: Bağ ağrısı, iştah artışı, deride kızarıklık, kilo artışı, geçici baş dönmesi.

Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Fransa’dan gelen bir açıklamaya göre hamile iken Depakin kullanımının bebeklerde gelişim bozukluğuna yol açtığı öğrenildi. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalara göre ise ilacın taşıdığı riskler, ilgili hekimlere, ilacın ruhsat sahibine ve kullanan hastalara uyarı şekilde bildirildi.