Ne nedir?

Genel af nedir, kapsamına neler girer?

16 bini aşkın FETÖ ve PDY tutuklusuna yönelik genel af kararı açıklandı. Pekiyi genel af nedir, ne değildir? Gelin yakından bakalım.

Hapishanelerdeki doluluk oranları ile ilgili tartışmalara yol açan, toplamda 16 bin Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması tutuklusu ile ilgili ortaya atılan genel af kararı TBMM tarafından açıklandı. Bu bağlamda 15 Temmuz darbe girişimi sonrası, soruşturma çerçevesinde tutuklanan 16 bin kişiye genel af müjdesi geldi. Karar henüz Resmi Gazete’de yayınlanmış olmasa da, genel af ile ilgili sürdürülen çalışmaların sonuna gelindiği söylenebilir. Pekiyi genel af nedir, kanunda nasıl bir işlevi ve görevi vardır?

TDK’daki tanımına göre genel af, bir veya birden fazla suç türü kapsamında kamu yararı tespit edildiği takdirde, bu suç türleri için uygulanan yaptırımların durdurulması, cezaların hafifletilmesi ya da tamamen kaldırılması olarak tanımlanır.

Genel affın kapsamı

Genel affın detaylı kapsamı, Türk Ceza Hukuku’nun 65. maddesinde tanımlanmıştır ve şu şekildedir:

- Genel af durumunda bahsi geçen kamu davası düşerek cezalar, tüm yaptırım ve sonuçları ile birlikte ortadan kaldırılır.

- Özel af durumunda hapis cezası sonlandırılabilir ya da hapiste doldurulması gereken zaman dilimi kısaltılabilir. Bu ceza aynı zamanda adli para cezasına da dönüştürülebilir.

- Cezaya bağlı kalan hak yoksunlukları ise özel affa rağmen etkisini sürdürür.

Türkye’de uygulanan genel aflar

Genel af platformu, Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasi tarihi boyunca birden çok kez başvurduğu bir yöntemdir. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarihindeki ilk resmi genel af, Ocak 1922 tarihinde çıkartılmıştı. Cumhuriyet'in kurulmasından oldukça kısa bir müddet sonra ise Aralık 1923 tarihinde ikinci genel af bildirisi yayınlandı. İkinci genel af yasasını takiben, Ekim 1933 tarihinde Cumhuriyet’in kuruluşunun onuncu yıl dönümüne ithafen üçüncü bir genel af yasası çıkartılmış, bu yasa ile birlikte ilk defa farklı suçlar için belirli oranlarda ceza indirimi de uygulanmıştı.

Mayıs 1960 tarihinde meydana gelen darbe sonrasında Ekim 1960’ta yine bir genel af çıkarıldı. 3 yıl sonrasında Şubat 1963’te çıkartılan genel af ile ise 5 yılı aşmayan hapis cezalılarının affı sağlandı. Yine 3 yıl sonra, Ağustos 1966’da getirilen af yasası da buna benzer şartlar ve ceza indirimlerini kapsıyordu.