Otomobil

Bakan Özlü: Yerli otoda CEO aday sayısı 3'e indirildi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil üretimi konusunda açıklamada bulunarak yerli CEO kararını vermek üzere olduklarını söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, başta mega endüstri bölgeleri olmak üzere birçok farklı alanda büyük çaplı yatırımların önünü açacaklarını ifade etti. Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ile Türkiye’nin sıçrama yapmasının oldukça zor olduğuna değinen Özlü, yeni yatırımlarla birlikte belli alanlarda büyük projelerin destekleneceğini ve sanayi ve teknoloji desteğiyle Türkiye’nin sıçrama yapmasını sağlayacaklarını ifade etti.

Mega endüstri bölgesi denildiğinde Trabzon, Filyos, Ceyhan, Karasu ve Aliağa gibi denizle iç içe, limana yakın olan alanların öne çıktığını anlattı. Önümüzdeki 10 yılda yeni kurulacak bölgelerle birlikte 150 milyar dolarlık ciro hedefleniyor.

Projesi hazırlanan, arazileri yatırıma hazır alanların bazılarının bu sene yatırımcıyla buluşacağını belirten Özlü, “Yol, su, elektrik, doğalgaz hepsini getireceğiz yeter ki katma değerli ürün geliştirsinler” ifadesini kullandı.

TEKNOLOJİ ÜRETEN KOBİ İSTİYORUZ

Teknoloji geliştirme noktasında desteklerin ve teşviklerin süreceğini anlatan Bakan Özlü, önümüzdeki dönemde üniversitelerin ana bilim dalları ve şirketlerdeki Ar-Ge merkezlerini birbirine bağlayan bir yapıya geçileceğini söyledi. Özlü, bu yolla yeni proje geliştirmede önemli avantajların geleceğini hatırlattı. Türkiye’nin 3 hedef noktasında ilerlediğini bildiren Bakan Özlü, bu alanları şöyle sıraladı: “Türkiye’nin bilim merkezi ülke olması. Teknoloji üssü Türkiye. İleri sanayi ülkesi Türkiye.”

Sanayi ve teknoloji yatırımlarının birbirine düşman olmadığını, bu ikilinin birlikte aynı alanlarda çok güzel örneklerinin uygulanabileceğini ifade eden Bakan Özlü, Türkiye’nin hiçbir bölgesinde birinci ve ikinci sınıf tarım arazisine asla sanayi bölgesi yapılması için izin vermeyeceklerini de sözlerine ekledi.

YERLİ OTODA 3 CEO ADAYI

Yerli otomobil üretimi konusunda iddialı olduklarını, geliştirilecek olan elektrikli otomobil modellerinin sadece Türkiye için değil dünya pazarı için de tasarlanacağını anlatan Faruk Özlü, CEO arayışının sürdüğünü, bu işi global çapta bilen değerli bir isimle anlaşacaklarını anlattı. Özlü, 15 kişilik listenin 3 kişilik kısa listeye düştüğünü söyledi.