Otomobil

Daha az yakıt tüketmenin püf noktaları

Basit formülleri uygulayarak aracınızın çok daha az yakıt harcamasını sağlayabilmeniz mümkün.

Yakıt fiyatlarının artık dayanılmaz seviyeye gelmiş olması, pek çoğumuzu bu sorunun üstesinden gelmek için alternatifler aramaya itiyor. Kimilerimiz daha küçük arabalara geçerken, bazı araç sahiplerinin modifikasyonlar yaptığı da biliniyor. Esasında basit formülleri uygulayarak aracınızın çok daha az yakıt harcamasını sağlayabilmeniz mümkün. Üstelik bu oran hiç de küçük değil. Doğru sürüş teknikleri ile %50’ye kadar daha az yakıt tüketilebiliyor.

DİZEL VE LPG TÜKETEN ARAÇLAR DAHA AVANTAJLI

Dizel motorların turbo şarj ve intercooler gibi eklentileri ile binek arabalarda dahi daha az yakıt tüketilmesini sağladığını hepimiz biliyoruz. Ayrıca, dizel motorların hava-yakıt karışımını daha verimli yapması daha az yakıt tüketilmesine sebep oluyor. Yalnız, bu motorlar oldukça dikkatli kullanılmalı. Çünkü  benzinli araçlar gibi ani refleksleri kuvvetli olmayan dizel motorlar, ani zorlamalarda radikal değerlerde yakıt tüketebiliyor. Bu araçlarda yakıt tüketiminin en önemli etkeni olan Tubo şarj, belli bir anma süresi gerektirdiğinden kalkışlarda ani hareketlerden kaçınmak gerekiyor.
LPG yakan motorlar ise benzinli araçların modifikasyonu ile elde edilen sonuçlar ve benzinli motorların prensiplerine bütünüyle sahipler. Bunların büyük kısmında turboşarj yer almazken, daha basit bir teknolojinin varlığından söz edilebiliyor. Her ne kadar litre bazında hemen hemen aynı tüketim değerleri söz konusu olsa dai LPG’nin daha ucuz olması bu araçların daha az yakıt tüketmesine sebep oluyor.

2017/12/16/resim-yakit.jpg

ACELE ETMEYİN

Araçlarında, anlık yakıt tüketim değerlerini gösteren yol bilgisayarına sahip araç sahipleri, ivmelenme durumlarında aşırı gaz vermenin neticesini çift haneli rakamlar şeklinde görebilirler. Oysa, daha sakin kalkışlarda anlık tüketim değerleriniz 5 kata kadar azalabiliyor. Benzinli veya dizel olması fark etmeksizin tüm araçlarda ani manevralardan kaçınmak, ciddi tasarruflar elde etmenizi sağlayacaktır.

SABİT SÜRAT VE VERİMLİ YAVAŞLAMA

Araçlarınızın hızını limitlerin üzerine çıkarmayınız. 2-3 bin devirden yüksek değerlerde araçların yakıt tüketimleri marjinal biçimde artıyor. Ayrıca yavaşlayacağınızı biliyorsanız gaz keserek yavaşlamanız, hem rolanti durumunda yakıt harcamamanızı hem de gaza basarak ek yakıt tüketmemenizi sağlıyor. Unutmayın, aracınız boş viteste rolanti değerlerinde yakıt tüketir, ancak motor freni yaparken tüketim değeriniz sıfır olacaktır.

 • USD
  -0,31
  4,7910
 • EURO
  0,16
  5,6122
 • ALTIN
  0,43
  189,89
 • PETR
  0,55
  72,9900