Otomobil

Dizel araç sahiplerini isyan ettiren mesele: DPF

Çevre kirliliğini önlemek için geliştirilen sistemde meydana gelen tıkanma ve arızalar aracın genelinde ciddi sorunlara neden olabiliyor.

Modern turbo dizel motorlu araçların 20’li yaşlarına ulaşmış olmasıyla birlikte, oto servilerini DPF (Dizel Partikül Filtresi) problemi nedeniyle ziyaret eden araç sahiplerinin sayısı da artmış durumda. Esasında çevre kirliliğini önlemek için geliştirilen bu sistemde meydana gelen tıkanma ve arızalar aracın genelinde ciddi sorunlara neden olduğundan, arızanın uygun biçimde giderilmesi gerekiyor. Lakin DPF arızalarının giderilmesi pek de ucuz değil. 2 Bin lira ile 7 Bin lira arasında değişen DPF yenileme maliyetleri nedeniyle, pek çok araç sahibi bu arızayı gidermek yerine sensörleri iptal ederek arıza ışıklarını söndürmeyi tercih ediyor.

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ NEDİR?

Geçtiğimiz yıllarda oldukça ciddi tartışmalara neden olan ve dünyaca ünlü markaların ceza ödemesiyle sonuçlanan Dizel Emisyon Davasında kanıt olarak kullanılan DPF üniteleri, motorun ürettiği oldukça yüksek emisyona sahip atık gazın, kimyasal ve fiziksel olarak ayrıştırılmasını sağlıyor. DPF ünitesine sahip araçlarda, atık gaz filtrede katılaştırılıp, filtreye bu katı partiküllerin atılması için bir sıvı sıkılıyor. Bu sıvı filtrenin tıkanmasını engellerken, karbon gazını azota dönüştürüyor. Nispeten daha zararsız olduğuna inanılan Azot Oksit ise sistemi tıkamadan ve gözle görünmeyen biçimde havaya karışıyor. Ancak yapılan araştırmalar Azot Oksitin de en az karbon gazları kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor ki, bu gazı engellemenin bir yolu bulunmuyor. Sonuç olarak DPF üniteleri kötünün iyisi bir sonuç için çalışmaya devam ediyor.

2017/12/21/dizelpartikulsemasi.jpg

DPF TIKANIKLIĞI NASIL DÜZELİR?

DPF; motordan çıkan gazların egzoza ulaştığı yol üzerinde yer alıyor. Bir tüp şeklindeki ünite, kimi servislerce temizlenebiliyor. Ayrıca bu fitleye temizleyeme sıvısı sıkan haznenin de boşalması durumunda buraya sıvı eklenerek daha uzun süre yol yapması sağlanabiliyor. Bu aşamada ortaya çıkan maliyet, 1000 TL ile 2000TL arasında değişebiliyor.
İkinci bir seçenek ise DPF ünitesinin bütünüyle iptal edilmesi oluyor. Sensörler iptal edilerek aracın hata kodu göstermesi de engellenebiliyor. Elbette bu sağlıklı bir yöntem değil. Çünkü dizel motorların maifold basınçları bu filtrenin özelliklerine uygun şekilde ayarlandığından, tüm sistem verimsiz çalışabiliyor. Ayrıca çevreye verdiği zarar da fiyatla ifade edilebilir düzeyde değil. Bu noktada bu uygulamanın en çok 300TL’ye mal olması, pek çok araç sahibini doğrudan bu yönteme teşvik ediyor.
Aracınızın arıza ışıkları ve uyarı sisteminde, DPF arızası, Anti Pollution arızası ve motor uyarı ışığı yanıyorsa, bir servise başvurarak bu sorunun çözümü ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Bu arada unutulmaması gerekir ki, üreticiler tarafından bir bütün halinde üretilen motorların üzerinde yer alan bileşenleri iptal etmek faydalı kabul edilmiyor. Üreticiler tarafından DPF ünitelerinin iptal edilmemesi, maliyetlerine karşın yenilenmesi öneriliyor.

 • USD
  -0,87
  4,6789
 • EURO
  -0,54
  5,4540
 • ALTIN
  -0,76
  190,94
 • PETR
  3,76
  75,8100