Otomobil

FETÖ'den Uyanık Göz Talimatı

FETÖ’nün, hakim ve savcılara, örgüte olumsuz bakanlar ilgili bilgi toplama talimatı verdiği ve "uyanık göz" olmalarının istendiği ortaya çıktı.

"Kozmik Oda" savcısı Mustafa Bilgili hakkında, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olmak suçlamasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede örgütün yargı yapılanmasına ilişkin detaylara yer verildi. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından Ahmet Akça'nın, eski savcı Bilgili hakkında hazırladığı iddianamede, farklı davaların sanıkları arasında yer alan eski hakim ve savcıların ifadeleri doğrultusunda FETÖ'nün yargı yapılanmasına ilişkin tespitler aktarıldı. 

İddianamede ifadesine yer verilen FETÖ şüphelisi eski savcı Eski Cumhuriyet Savcısı Mücahid Ünal ifadesinde FETÖ'nün yargı yapılanmasında "menfi takip havuzu" ve "dava takip havuzu" ile değişik konularda veri tabanı oluşturulduğunu kaydetti. 

TAKİP HAVUZU KURMUŞLAR

"Menfi takip havuzu"nda görev yapılan adliye ve etrafında olup bitenlerle örgüte yakın kişiler hakkındaki olumsuz beyanda bulunanlar ve haklarında olumsuz algı oluşturulacaklarla ilgili bilgilerin toplandığını, bu bilgilerin hücre tipi yapılanma vasıtasıyla sorumlulara ulaştırıldığını belirten Ünal, kendilerinden görev yaptıkları yerlerde "uyanık göz" olmalarının istendiğini söyledi. 

Ünal, "dava takip havuzu"nda ise hiyerarşik düzende önemli davalarla ilgili bilgilerin veri tabanının oluşturulduğunu aktararak, "Ergenekon soruşturmalarının Ümraniye'de bir gecekonduda bulunan el bombalarıyla başladığı bilgilerinin dava takip havuzuna aktarıldığını, diğer gelen bilgilerle de parçaların dava takip havuzunda birleştirilerek Ergenekon operasyonlarının başlatıldığı ve bu şekilde dava takip havuzunun yararlı bir sistem olduğu anlatılıyordu. Grup sorumluları bir üstlerine hiyerarşik düzen uyarınca bilgileri aktarıyordu." şeklinde ifade verdi.