Otomobil

Fosil yakıtlı motorlarda sona gelindi

Almanya fosil yakıt tüketen motor üretimine izin vermeyeceğini açıklayan ilk ülke, yakın zamanda tüm dünya ülkelerinin bu furyaya dahil olması bekleniyor.

Otomobiller başta olmak üzere petrol bazlı yakıtlarla hareket eden motorları bir asırdır kullanıyoruz. Bu yakıtların mevcut maliyet ve verimlilikleri dikkate alındığında, çağın gereksinimlerine uygun olmadığı yakın zamanda hemen her bilim otoritesince kabul edildi ki, geliştirilen yeni nesil elektrikli motorların, havacılıktan kara taşıtlarına kadar her alanda kullanımının mümkün olduğunun görülmesi ile bambaşka bir çağın kapıları aralandı. Alman hükümeti; 2023’ten itibaren fosil yakıt tüketen motor üretimine izin vermeyeceğini açıklayan ilk kamusal otorite olurken, yakın zamanda tüm dünya ülkelerinin bu furyaya dahil olması bekleniyor.

PETROL NEDEN TERK EDİLİYOR?

Bilim insanlarına göre verimlilik dikkate alındığında petrol oldukça faydasız bir yakıt. Elektriğe göre 20 kata kadar daha pahalı hareket enerjisi imkanı sunan bu yakıtla çalışan motorlar, ayrıca ek bakım ve sarf malzemesi maliyetlerine de sahip. Örneğin, bir benzinli motor için motor yağı, çeşitli akışkanların filtreleri ve hava filtreleri zaman içerisinde zorunlu olarak değiştirilirken, bütünüyle elektrikle çalışan bir motorun bakım ihtiyacı yok denecek kadar az. Devir başına 20 kata kadar daha ucuz olan elektrik motorları, ortalama 3 kat güçlü ve bakım gerektirmiyor. Doğal olarak petrol gibi dünyanın her yerinde erişilebilir olmayan bir yakıt da terk ediliyor.

ELEKTRİKLİ MOTOR YENİ BİR KEŞİF Mİ?

Aslında değil. Mevcut elektrikli otomobillerin ve diğer araçların elektrikli motorlarının teknolojisi, 50 yıl öncekinden çok farklı değil. Ancak, geçmişte bu motorların gücünü sağlayacak akülerin var olmaması nedeniyle kullanımlarının mümkün olmaması söz konusu iken, bu motorları sevk ve idare edecek yönetim birimlerinin de günümüzdeki kadar gelişmiş olmaması, kullanımlarını sınırlayan unsurlardı.
Elektrikli bir otomobil motorunu beslemek için kullanılan akülerin, konvansiyonel aküler olmabilmesi mümkün değil. Şu anda araçlarımızda kullandığımız 60 amper bir akünün bir elektrikli otomobili birkaç kilometreden daha fazla götürebilmesi mümkün değil. Bu nedenle bu araçlarda özel aküler kullanılıyor ki, elektrikli otomobillerin belki de yegane maliyeti bu noktada ortaya çıkıyor. Belli periyotlarda akülerin değişmesi gerekliliği bu araçlar için en büyük maliyet kalemini oluşturuyor. Yalnız bütünüyle bir maliyet analizi yapıldığında; elektrikli bir motorun, dizel veya benzinli bir motora göre çok daha karlı olduğu tartışılmaz durumda ki, zaten bu nedenle bu motorlar gelecekte tek seçim olacak.

 • USD
  -0,31
  4,7910
 • EURO
  0,16
  5,6122
 • ALTIN
  0,43
  189,89
 • PETR
  0,55
  72,9900