Otomobil

Hangi araç hangi köprüyü kullanabilecek?

Hangi boğaz köprülerini hangi araç sınıflarının kullanabileceğine ilişkin yeni düzenleme yayınlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), Boğaz köprülerinden geçecek araçlarla ilgili yeni bir düzenleme yayınladı.

Yeni düzenlemeye göre Yavuz Sultan’ köprüsünden tüm araçlar geçebilirken 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden sınırlı türde araç geçebilecek.

Boğaz köprülerini kullanabilecek araç sınıflarının revize edilmesi teklifinin ardından yapılan düzenleme 31 Mayıs’ta duyurulmuştu.

15 TEMMUZDA YÜK TAŞIMACILIĞINA İZİN YOK

UKOME’nin aldığı karar doğrultusunda, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden 1. sınıf araçlar, yolcu taşıması yapan M1 ve M2 sınıfı ile N1 sınıfı kategorisindeki minibüs tipi olan ve yük taşıyamayan Panelvan kamyonetlerden oluşan 2. sınıf araçlar, turizm, personel ve okul için kullanılan tüm servis araçları, toplu taşıma araçları, N1 sınıfı acil yardım ambulansı ve acil sağlık araçları geçebilecek.

Azami yük dahil ağırlığı 0.75 tonu geçmeyen hafif römorklu araçlar hariç, sürücü ve yanındaki oturma yerleri dışında başka oturma yeri de bulunabilen, sürücü bölümü gövdeyle bitişik olan Panelvan kamyonetler 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü kullanabilecek.

BÜYÜK YOLCU OTOBÜSLERİ VE BÜYÜK KAMYONLAR FATİH SULTAN MEHMET’İ KULLANAMAYACAK

Birinci sınıf araçlar ile kamyon ve otobüslerin dışındaki 2. sınıf araçlar, turizm, personel ve okul için kullanılan tüm servis araçları, karavan, ticari olarak 100 kilometreye kadar şehirler arası tarifeli ve tarifesiz yolcu taşımacılığı yapan D4 yetki belgeli araçlar, toplu taşıma araçları, Karayolları Genel Müdürlüğünden izinli kamu kurum ve kuruluşlarının resmi makam hizmet araçları Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçecek.

YAVUZ SULTAN SELİM’DE SINIR YOK

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden ise her türlü motorlu araç geçebilecek.

İBB Ulaşım Yönetim Merkezi, UKOME Kararı sonrası köprülerden geçiş yapacak örnek araç türlerini şimdi de grafik olarak yayınladı. İşte köprülerden geçiş yapabilecek örnek araçlar: