Otomobil

Hybrid mi elektrikli mi? Hangi otomobil daha avantajlı

Elektrikle çalışan otomobiller hali hazırda oldukça pahalı olduğundan, yeterince rağbet görmemekte. Şarj edilmesi için yeterli istasyon bulunmuyor.

21.yüzyıl; birçok yenilikle hayatımızı derinden değiştirmek üzere hızla ilerliyor. Yakın zamana kadar hayal dahi edemeyeceğimiz dokunmatik ekranlar artık hepimizin cebindeyken, şarjlı araba kavramı oyuncaktan gerçeğe dönüştü bile. Son 2 yıldır otomotiv sektörünü derinden yaralayan emisyon faciası bir yana dursun, elektrikli motorların doğa dostu olmalarının yanı sıra çok daha güçlü ve verimli olmaları da dikkat çekici özellikleri arasında. Ancak, uzmanlar henüz elektrikli araçlar için bazı teknolojilerin yeterince gelişmediği görüşünde. Örneğin, şarj süreleri ciddi bir sorun olarak önümüzde. Zira; dünyanın en gelişmiş elektrikli motoruna sahip Tesla dahi, henüz dakikalar içerisinde şarj olan araçlar üretemedi ve şarj sonrası menzil de pek tatmin edici değil. Bu durumda elbette elektrikli motor ne kadar avantajlı sorusu kafaları kurcalıyor.

2017/12/15/hybrid_1.jpg

HYBRID NEDİR?

Kelime anlamı itibariyle, melez; yani karışık olarak açıklanabilen Hybrid; kaputun altında hem elektrikli hem de fosil yakıtlı motorların olması prensibine dayanıyor. Araç, belli bir sürate kadar enerji ihtiyacını pillerden karşılarken, yüksek süratlerde ve pilin azaldığı anlarda fosil yakıtlı motordan besleme yapıyor. Özellikle şehir içindeki dur-kalk trafiğinde oldukça ciddi avantaj sağlayan bu sistem, bir menzil sıkıntısı da olmaması nedeniyle günümüzde en makul seçenek gibi görünmekte.
Hali hazırda Hybrid otomobillerin çok büyük aküleri bulunmuyor. Mevcut aküleri ile ortalama 30-40km yol yapabilen araçlar, frene bastığınızda, yokuş aşağı giderken ve motor freni yaparken aküleri şarj ederek, hareket enerjisinin her anını depoluyor ve yeniden kullanabilmenizi sağlıyor. Yani, aslında Hybrid otomobillerde akü motorla değil, motorun harekete geçirdiği aracın, kinetik enerjisi ile şarj oluyor. Sonuç olarak benzinli bir aracın 100km için tüketim değeri, 3 litreye kadar düşebilirken, bu araçların şehir dışında ciddi bir avantaj sağlayabildiklerini söyleyebilmek mümkün değil.

ELEKTRİK UCUZ, ARAÇ PAHALI

Tamamen elektrikle çalışan otomobiller ise hali hazırda oldukça pahalı olduğundan, yeterince rağbet görmemekte. Ayrıca şarj edilmesi gereken bu araçlar için yeterli istasyon ve serviste bulunmuyor. 
Sonuç olarak gündemdeki teknolojilerin içerisinde en elverişlisinin Hybrid olduğu söylenebiliyor ki, bu günlerde otomobil üreticileri oldukça makul fiyatlarla Hybrid otomobiller piyasa sürmüş durumda.