Otomobil

Trump yüzünden Trumpchi adını değiştiriyor!

Çinli otomobil firması GAC'ın markasının adı Trumpchi... ABD pazarına girmeye karar veren şirket Trump yüzünden adını değiştirecek...

Detroit Otomobil Fuarı’nda üç modelini sergileyen Trumpchi, 2019’da Amerika pazarına adını değiştirerek girecek. Çinli üretici GAC, Trumpchi adını Trump başkan olmadan 2010’da koydu.

Sabah'tan Ufuk Sandık'ın haberine göre; Çinli otomobil firması Guangzhou Automotive Group (GAC), gözünü Amerika'ya çevirdi. Detroit Otomobil Fuarı'nda yeni modellerini tanıtan GAC, 2019'da ABD pazarına girmeyi hedefliyor. 

İSİM YÜZÜNDEN OLUMSUZ ETKİLENEBİLİR

Ancak GAC'ın en büyük sorunu markasının adı. 2010'da kendi markasını yaratan GAC'ın, ABD'de adını değiştirmesi gerekiyor. Çünkü markasının adı Trumpchi... Donald Trump başkan olmadan önce konulan bu isim, markanın ABD'deki geleceğini olumsuz etkileyebilir. Çünkü Trump'a sempati duyanlar kadar onu sevmeyen birçok insan var. GAC'ın bu yıl içinde isim değişikliğine karar vermesi bekleniyor.

ÇİN'İN EN HIZLI BÜYÜYEN MARKASI OLDU

Honda ve Toyota markaları için üretim yapan GAC, 2010'da kendi markası Trumpchi'yi satışa sundu. Trumpchi, 2016'da Çin'in en hızlı büyüyen markası oldu. Satışlar, bir önceki yıla göre üç kat artarak 370 bin adedin üzerine çıktı. Ayrıca J.D. Power'ın Çin'deki ilk araştırmasında Çinli otomobil markaları arasında en yüksek puanı aldı.

MARKANIN TRUMP İLE BAĞLANTISI OLMADIĞINI ANLATIYORLAR

Bu adın nereden geldiği konusunda ise kimse net bir cevap veremiyor. Ancak, GAC yetkilileri, Başkan Donald Trump ile bir bağlantısı olmadığı konusunda ısrar ediyorlar. Çin otomotiv sanayisinin batılı isimlere meraklı olduğunu söyleyen yetkililer, İngiliz spor otomobili "Triumph"den esinlenilmiş olabileceğini söylüyorlar. Çinlilerin "chuan chee" olarak telaffuz ettiği Trumpchi, "iyi şans getirmek" anlamına geliyor.

 • USD
  -0,03
  4,7054
 • EURO
  0,15
  5,5007
 • ALTIN
  -0,35
  196,44
 • PETR
  -0,56
  76,0400