Otomobil

Yerli otomobilin 5 farklı modeli olacak

Bakan Özlü, “Türkiye’nin otomobilinin, 5 modelle piyasaya girmesi ve üretim maliyetlerini düşürmek açısından 3 modelin aynı şasi üzerinde olacak''dedi.

Uzun zamandır üzerinde çalışmalar yapılan yerli otomobil ile ilgili yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yeril otomobilin 5 farklı modelinin olacağını belirtti.

CEO BELİRLENECEK

Özlü, projede teknik ve mali analizin, fizibilitenin son aşamasına geçildiğine işaret ederek, “Geldiğimiz noktada, devlet desteklerinin tasarımı üzerinde çalışılıyor. Ayrıca bir üst yönetici (CEO) ataması olacak, buna Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu karar verecek. CEO olarak çok sayıda ismin adı geçti ancak şu anda 3 isim üzerinde düşünülüyor. Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu, CEO’sunu kendi içinde değerlendirip çalışma arkadaşlarını kendileri açıklayacaklar” diye konuştu. Bakan Özlü, seçilecek kişinin, otomotiv sektöründe, küresel başarı elde etmiş bir Türk olacağını vurguladı.

5 MODEL OLACAK

Özlü, Türkiye’nin Otomobili’nin üretim yeri konusunda 22 ilden talep geldiğine dikkati çekerek, taleplerin değerlendirilerek en uygun il ve bölgenin seçileceğini bildirdi. Şu aşamada hangi segmentte ve kaç modelle piyasa girileceğinin ele alındığına işaret eden Özlü, “Türkiye’nin Otomobili’nin, 5 modelle piyasaya girmesi ve üretim maliyetlerini düşürmek açısından 3 modelin aynı şasi üzerinde olması planlanıyor. Mesela bir sedan olacak, bir spor kullanım modeli SUV cinsi olacak, bir genel maksat aracı olacak. Araçlar, B ve C segmentinde üretilecek. Türkiye’nin Otomobili, elektrikli olacak” şeklinde konuştu.

Öte yandan Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde geliştirilecek yerli otomobilin 2019 yılında prototipinin geliştirilmesi, 2021 sonunda ise seri üretime geçilmesi planlanıyor.