USD
3,5561
14°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Referandumun İptali İçin Başvuran CHP, YSK'da Rezil Oldu

Referandumun İptali İçin Başvuran CHP, YSK'da Rezil Oldu
21 Nisan 2017 07:20

Halkın verdiği kararı beğenmeyen CHP’nin, referandumun iptali için YSK'ya usûlsüzlüğe ilişkin olarak hiçbir belge ve tutanak sunamadığı ortaya çıktı.

16 Nisan'da yaklaşık 58 milyon seçmenden 49 milyonu sandık başına giderek yüzde 51.4 ile evet verdi. CHP, bu sonucu hazmedemeyerek referandumda usûlsüzlük yapıldığını iddia ederek bu sonuçları tanımadığını açıkladı ve YSK’ya iptal için başvurdu. Referandumun iptali için YSK'ya başvuran CHP, iddialarını kanıtlayacak hiçbir belge ve tutanak sunamadı. YSK da kanıt olmayınca 4 saat süren toplantı sonucunda başvuruyu reddetti.

İDDİALARA KARŞILIK HİÇBİR BELGE SUNAMADILAR 

16 Nisan referandumunda 167 bin sandığın güvenliği için 300 bini aşkın kişiyi görevlendiren CHP, milletin cumhurbaşkanlığı sistemine ‘Evet’ dediğini görünce çamura yattı. Sandıklara bakan yüzbinlerce partiliye rağmen referandumu ‘şaibeli’ göstermeye çalışan ana muhalefet, içinde CHP’lilerin de bulunduğu sandık kurullarının bazı zarflara mühür vurmayı unutmasını diline dolayarak “Seçimler iptal edilsin” yaygarası kopardı. Milletin 1 milyon 300 bin oy farkıyla kabul ettiği yeni anayasaya karşı ‘sokak çağrısı’ yaparak halkı provoke eden CHP, referandumun iptali için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. CHP ile birlikte HDP ve Vatan Partisi’nin de başvurularını değerlendiren YSK, iptal taleplerini 1’e karşı 10 oyla reddetti.

SANDIK GÖREVLİLERİ UZAYDAN MI GELDİ?

Dilekçede belirttiği iddialara ilişkin herhangi bir kanıt sunamayan CHP, halk oylamasının iptalini gerektirecek belge, bilgi ya da tutanak getiremedi. Her sandık için teslim edilen oy pusulalarında eksiklikler olduğunu ve mühürsüz oyların da ‘sahte oy’ anlamına geldiğini ileri süren ‘Hayır’ cephesi, sandık kurullarında görevli CHP’lilerin tutanaktaki imzalarına bir cevap veremedi. Hiçbir belge ve delile dayanmayan itirazlar, YSK tarafından kesin olarak reddedildi. Kararın ardından CHP’nin ‘yeni bir referandum’ hayalleri de suya düştü. Verilen karara rağmen demokratik süreci sabote etmekte ısrarlı görünen ana muhalefet, ‘her türlü yargı denetimi dışında bulunan’ YSK’nın kararını Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) götürmeye hazırlanıyor. Ancak AYM’nin bu konuda daha önce verdiği kararlar, CHP’nin başını çektiği cephenin yeni bir hayal kırıklığı yaşayacağını gösteriyor. (Yeni Şafak)

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP
kamuran inan

8 gün önce

Yeni şafak`ın haberiymiş sevsinler haberinizi ülkenin heryerinde birsürü görüntülü haber var hatta istanbulda 50 kişi bi sandık görevlisi bayana tekme tokat akp liler dövdü sonuç ne oldu hani. Bu ülkede adalet baskı OHAL altında eşit olmayan koşullarda bir refarandum , halk hükümetle yarıştı üstelik hile mühürsüz pusulaları sürdüler hepsi evet mühürlü eğer hayır kazanırsa itiraz gerekçesi olarak seçimi iptal etmek için,
canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için tıklayın.
En Popüler Galeriler