Sağlık

1 Aralık 2018: Dünya AIDS günü

1 Aralık Dünya AIDS Günü, her gün farkında olmamız gereken hastalığın farkındalığını artırmak için önemli bir gün!

AIDS, korunmasız cinsel temas, ortak paylaşılan enjektörler, damar içi madde kullanımı, kan transfüzyonu gibi yollarla ve gebelik ya da doğum sırasında anneden bebeğe bulaşabilen bir hastalıktır. Geçiş yolları nedeni ile HIV enfeksiyonu, erişkinlerin yanı sıra, tüm yaş gruplarında görülebilmektedir.

Önlenebilir bir hastalık olan HIV/AIDS ile mücadelenin en etkili yolu, korunma önlemlerini uygulamaktır. Tek eşliliğin yanı sıra, cinsel temasta doğru kondom kullanımı, hastalığın cinsel yolla bulaşmasına karşı en güvenli ve basit korunma yollarıdır.

Hastalığın tam anlamıyla tedavisi bulunmamakla birlikte uygulanan ilaç tedavileri ile ölümler azalmakta ve kişiler yaşantılarına devam edebilmektedir. Uygulanan ilaç tedavisi ile bulaşıcılık azalmakta,  gebelik sırasında uygulanan tedavi ile birlikte anneden hastalık bulaşması engellenmektedir.

Hastalıktan korunmak için henüz aşı bulunmamaktadır.

BİLİNEN İLK VAKA 1981'DE

HIV virüsünün yol açtığı ilk AIDS vakasına 1981 yılında Amerika'nın California eyaletinde rastladı. Uyuşturucu bağımlısı birkaç kişinin aynı şırıngayı kullanması nedeniyle hepsi aynı aynı hastalığa yakalanmış, böylece tarihte ilk AIDS vakası da kayıtlara geçmiş oldu.