Sağlık

100 yaşındaki hastadan 136 taş çıkarıldı

Bandırma’da idrar yollarındaki şikayet nedeniyle hastaneye başvuran 100 yaşındaki hastanın mesanesinden farklı boyutlarda 136 taş çıkartıldı.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yaşayan ve 100’üncü doğum gününü 2 ay önce pasta keserek dostlarıyla kutlayan Hasan Hilmi Uğur, idrar yapamama ve idrarını yaparken acı çekme sorunu nedeniyle Bandırma Özel Hastanesi'ne başvurdu. Radyoloji uzmanı tarafından ultarsonu çekilen hastanın mesanesinde onlarca taş tespit edildi. Radyoloji uzmanı ultrason raporuna “göre sayısı belirlenemeyen miktarda mesane taşı” notunu düştü.

136 TAŞ ÇIKARILDI 

Gelen rapor üzerine hastanın ilerleyen yaşının getirdiği risk faktörünü de göz önüne alan Op. Dr. Onur Yıldırım ameliyat kararı aldı. Hastayı açık mesane ameliyatına alan  doktorlar gördükleri manzara karşısında adeta şoka uğradı. Op. Dr. Onur Yıldırım, 100 yaşındaki Hasan Hilmi Uğur’un mesanesinden tam farklı büyüklüklerde tam 136 taş çıkardı. Hastanın operasyon sonrası iyileşme sürecini çok hızlı geçirdiği, kan ve idrar değerlerinin normale döndüğü öğrenildi.

2017/12/22/tas.jpg

Hasan Hilmi Uğur'un 100. doğum günün 2 ay önce kutladığı öğrenildi. 

ZEYTİNLERİ TOPLAMADAN OLMAZ 

Torunu Kadir Uğur’un ifadesine göre rahatsızlığına ve acılarına rağmen bahçelerindeki zeytinleri toplamadıktan sonra ameliyat masasına yatan Hasan Hilmi Uğur kendini çok iyi hissettiğini söyledi. Uğur 100 yaşına rağmen bu güne kadar hiç doktor yüzü görmediğini ve başka hiç bir sağlık sorunu olmadığını belirterek sağlığını kendi ürettiği doğal zeytinyağına borçlu olduğunu söyledi.

2017/12/22/tas_1.jpg