Sağlık

2 yaş altı çocuklara antibiyotik, obez riskini artırıyor

300.000'den fazla çocuğun bulunduğu bir araştırmada, antibiyotik kullanımının obezite riskini artırdığını iddia edildi.

Araştırmaya göre, antibiyotik verilen bebeklerin ve iki yaş altı çocukların obez olma olasılığı daha fazla.

300.000'den fazla çocuğun gözden geçirilmesi, ilk iki yıl boyunca reçete edilen antibiyotiklerin yüzde 26 daha yüksek obezite riski taşıdığını buldu.

Araştırmacılar, bu güçlü ilaçların, bağırsaktaki vücut ağırlığını düzenleyen önemli bakterileri öldürdüğünü söylüyorlar.

Maryland Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nden Dr. Cade Nylund, şunları söyledi: “Soğuk algınlığı gibi durumlarda ihtiyaç olmadığı halde bebeklere çok fazla gereksiz antibiyotik reçete ediliyor.”

“Obezite riski olan ilaçlara dikkat etmeliyiz çünkü çocuklukta obez olan insanlar tipik olarak yetişkinlik döneminde de kilo almaya devam ediyor. Bu da kişileri yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve kalp problemleri gibi tehlikelerle karşı karşıya bırakıyor.”

Araştırmada, ilk iki yıl içinde 333.353 çocuk için verilen antibiyotik reçeteleri incelenmiş ve sekiz yaşına kadar olan tıbbi kayıtları takip edilmiştir.

2018/10/31/obez.jpg

Ancak İngiliz uzmanlar, yayınlanan çalışma hakkında şüpheciler.

Royal College of GPs'den Profesör Helen Stokes-Lampard, “Son derece ilginç” olduğunu, ancak “antibiyotiklerin obeziteye neden olduğunu kategorik olarak kanıtlanmadığını” söyledi.

“Bu alanda daha fazla araştırmanın yapılması çok önemli” dedi.

Profesör, son yıllarda insan direncinin artması ve viral hastalıklara yardım etmemesi nedeniyle antibiyotik kullanımında “önemli bir azalma” olduğunu ekledi.