Sağlık

Aile hekimlerinin 'rapor' isyanı

Günlük mesailerinin üçte birini 'çoğu gereksiz' sağlık raporları düzenlemekle geçiren aile hekimleri, asıl işleri doktorluğu yapamamaktan şikayetçi.

Aile hekimleri, çilingirlik kursundan izcilik kampına kadar onlarca kurumun 400'e yakın farklı sağlık raporunun sorumluluğu altında ezilmiş durumda.

Hürriyet'ten Mesude Erşan'ın haberine göre; 'Seksek oynayabilir, dart atabilir' gibi rapor taleplerine isyan eden aile hekimleri, durumun bir an önce mevzuatla çözülmesini istiyor.

Türkiye Barolar Birliği, Resmi Gazete'de yayınladığı bir yazıyla stajyer avukatların sağlık raporlarını yeni aile hekimlerinden alabileceklerini duyurdu. Bu aile hekimleri için bardağı taşıran son damla oldu. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Şenol Atakan, raporların hangi kıstaslara göre verileceğinin mevzuatla düzenlenmediğini, dolayısıyla göstermelik imzaya indirgendiğini söylüyor. Günlük mesailerinin yüzde 25-30'unun bu taleplere karşılık vermekle geçtiğini belirten hekimler asıl işlerinin aksadığını söylüyor.