Sağlık

Ayaz bebekten müjdeli haber

2,5 yaşındaki Ateş Ayaz, omuriliğindeki tümörle yaşam mücadelesi veriyordu. Sanatçı Haluk Levent ve birçok kişinin desteğiyle bugün ameliyat olan Ayaz bebekten güzel haberler geldi.

İzmir’de yaşayan Nida (36) ve Murat Balcı (37) çiftinin oğulları Ateş Ayaz (2,5), omuriliğindeki 14 santimlik tümör nedeniyle daha önce koşup oynarken ellerini ve ayaklarını kullanamaz hale geldi. Tümörün bulunduğu yer sebebiyle ameliyatın riskli ve pahalı olduğunu öğrenen Balcı ailesi, yardım istemişti. Çiftin yardım isteğine sosyal medyadan ve sanatçı Haluk Levent’ten gelen desteğin yanı sıra devlet yetkilileri de harekete geçti. 

Bugün İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ameliyata giren Ayaz bebek, 5 saat süren operasyondan sonra yoğun bakıma alındı. Ameliyatı başarılı geçen Ateş Ayaz’ın ailesi, çocuklarının sağlık durumunun iyi olduğunu öğrenince büyük mutluluk yaşadı. 

‘ÇOK MUTLUYUZ’

Oğlunun başarılı bir ameliyat geçirdiğini anlatan baba Murat Balcı, “Bugün doktorumuz tarafından ameliyatı gerçekleştirildi ve bize başarılı bir ameliyat olduğunu söyledi. Biz bir sürü profesöre gittik, çocuğun ameliyat masasında kalabileceği, en fazla 6 ay yaşayabileceği söylendiği zamanlarda doktorumuz bu sorumluluğu aldı. Öncelikle kendisinden Allah razı olsun, çok teşekkür ederiz. Çok mutluyuz, iyi bir ameliyat süreci geçirdi. Bundan sonraki süreçleri, kendini toparlaması bizim için daha kolay geçecek. Çok mutluyum şu anda, anlatamam, kelimelerle ifade edemem. Allah herkesten razı olsun. Devreye giren devlet yetkililerimizden, gerek sosyal medya gerek görsel medyadan destek olan herkesten Allah razı olsun. Destek oldular, yalnız bırakmadılar. Belki yalnız kalsaydık, buralara gelemeyebilirdik. Omuz attılar, düşeceğimiz yerde tuttular kaldırdılar. Hepsinden Allah binlerce kez razı olsun. Oğlum başarılı bir ameliyat geçirdi. Bundan sonraki süreçe, daha pozitif ve daha umutlu olarak bakacağız” diye konuştu. 

‘DESTEK OLAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM’ 

Haberi alınca yaşadığı duyguların tarifsiz olduğunu ifade eden anne Nida Balcı ise, “Yarım saat öncesine kadar tarif edilemez duygular içerisindeydik. Aslında umutsuzduk ama umudumuzu yitirmemeye çalıştık. Bir telefon geldi doktorumuzdan ve ameliyatın umduğundan daha iyi geçtiğini söyledi. Şu an yoğun bakıma alacaklar. Yine son bilgileri doktorumuzdan alacağız ama en azından ilk adımımızı attık. Ameliyattan çıktı, dayandı Ateş Ayaz’ım. O yüzden şimdi tarif edilemeyecek duygular içerisindeyim. Allah herkesten çok razı olsun, bize yardımcı olan, dualarıyla yanımızda olan herkesten çok razı olsun. O kadar heyecanlıyım ki ne diyeceğimi bilemiyorum ama dayandı çocuğum. İnşallah bundan sonraki süreçte de güzel şeyler göreceğiz” dedi. 

Nida Balcı, Haluk Levent gibi bu süreçte kendilerine destek olan herkese teşekkür ederek, yanlarında oldukları için çok şanslı olduklarını dile getirdi. 

‘NASIL TOPRAĞA KOYARIM’ 

Hastalığın teşhisinden bugüne zorlu bir süreç geçirdiklerini dile getiren Anne Balcı, “Çok zor bir süreçti. Hep ‘Ben nasıl toprağın altına koyarım’ düşüncesi vardı. Ama umudumu da yitirmemeye çalıştım. Çünkü bize umut veren doktorumuz da vardı. Güzel şeyler de söyleyen doktorumuz vardı. Risklerin hepsini söyledi bize ve Ateş bunları kabul ederek ameliyata girdi. Ama dayandı bebeğim. İnşallah bundan sonrası için daha güzel şeyler olacak” dedi. 

‘UMUDUNUZU KAYBETMEYİN’ 

Evlatlarının sağlığı için mücadele eden anne ve babalara da tavsiyelerde bulunan anne Nida Balcı, “Umutlarını yitirmesinler. Çünkü çocuklar gerçekten anne ve babadan güç alıyor, hissediyor. Biz yoğun bakımda her yanına gittiğimizde, o her ne kadar uyuyor gibi olsa da tepkilerini anlıyordum. O bizi duyuyordu ve biz de hep güç vermeye çalıştık. Gerçekten de işe yaradığını düşünüyorum. Umudumuzu kaybetmemiz gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.