Sağlık

Banyo zamanınızı kısaltın, kışı sağlıklı geçirin

Sıcak buharlı bir banyonun sürenin de uzamasıyla aslında size zararı olduğunu biliyor muydunuz? Kışı nasıl hastalıksız geçirirsiniz işte cevabı

Soğuklar iyiden iyiye yüzünü gösterdi. Bazı püf noktalarına uyarak sonbahar ve kış mevsimlerini sağlıkla geçirmek mümkün. Liv Hospital Check-up ve Sağlıklı Yaşam Kliniği'nden Yrd. Doç. Dr. Eren Eroğlu, sağlıklı bir kış için neler yapılabileceğini anlattı.

AŞI YAPTIRIN

Geçtiğimiz yıllarda görülen domuz gribi tehdidi, abartılmış endişe ve aşılama kampanyaları ne yazık ki aşı bilincine büyük sekte vurdu. Grip aşıları sihirli değnek değil ama gripten korunmanın da tek gerçek yolu. Hastalık kapıya dayanman önce yapılacak aşının fayda etme olasılığı yüksek.

RENGARENK BESLENIN

Sebzeler ne kadar renkliyse besin değerleri de o kadar yüksektir. Değişik günleri değişik renklere ayırın, bir gün sarı renklileri yiyin (greyfurt, bal kabağı, mısır, elma), bir gün koyu yeşilleri tercih edin (brokoli, pırasa, kara lahana), kırmızı ve moru da ihmal etmeyin.

Yoğurdu bol tüketin, çünkü yoğurt;
 İçindeki bol kalsiyumla kemik erimesini önler
 Yüksek tansiyon riskini azaltır
 Kolit ve kabızlığa iyi gelir
 Vajinal akıntı ve enfeksiyonları engeller

MEVSIMINE GÖRE BESLENIN

Günümüzde trend organik beslenmek olsa da, her şeyi mevsiminde yemek ve kendi bölgenizde yetişenleri tüketmek de tercih sebebi olmalı. Bir gıdanın üretiminden sofraya gelmesine kadar geçen süre, taşıdığı besinlerin kaybolmaması açısından önemli. En iyisi yerel üretilen organik gıdaları tüketmek.

SICAK SU ZARAR VERİYOR

Sıcak buharlı bir banyo, ağrıyan kaslarınıza çok iyi gelebilir fakat aynı hızla cildinizin nemini de alıp götürür. Sıcak su; soğuk ya da ılık suya oranla cildin koruyucu doğal yağının daha hızlı yok olmasına sebep olur. Çözüm, banyo zamanını kısaltıp sıcak yerine ılık suyla yıkanmakta. Kurulanırken de kendinizi havluyla ovalayarak değil, havluyu vücudunuza bastırarak kurutun.

NEMLENDİRİCİ KULLANIN

Kuru bir ciltle baş etmenin en etkili yolu nemlendirici kullanmak. Cildiniz yağlı olsa bile nemlendirici kullanmak faydalı, sadece cildin gözeneklerini tıkamayacak birini seçmek gerekir.