Sağlık

Batı Nil Virüsü’ne dikkat! Sivrisinek ısırığıyla bulaşan virüsün belirtileri ne!

Sağlık Bakanlığı, bu yıl tamamı temmuz ayında olmak üzeri İstanbul’da 4 kişide Batı Nil Virüsü tespit edildi. Sivrisinek ısırığından iki gün sonra halsizlik başlarsa dikkat!

Sağlık Bakanlığı, bu yıl temmuz ayında İstanbul’un Avcılar semtinde, 4 kişide Batı Nil Virüsü (BNV) enfeksiyonu tespit edildi. Sivrisinek sokmasıyla bulaşan virüs, insanlarda nörolojik hastalıklara ve nadiren ölüme sebep olabiliyor. 

Bakanlığın açıklamasında, salgın bölgelerinin kuş göç yolları üzerinde yer aldığı belirtildi. Virüsü taşıyan kuşlardan beslenen sivrisinekler Batı Nil Virüsünü insanlara bulaştırabiliyor.

Hastalığın kuluçka süresinin 3-14 gün olduğu belirtilen açıklamada, “Virüsün bulaştığı kişilerin yüzde 80’inde herhangi bir belirti görülmez. Hastaların yaklaşık yüzde 20’sinde ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, lenf bezlerinde şişlik, bulantı-kusma, ciltte döküntü görülebilir. Yaklaşık bir haftada iyileşme beklenir. Hastalığın özel bir tedavisi yoktur, destek tedavisi esastır” ifadeleri kullanıldı.  

İBB “BATI NİL VİRÜSÜ”YLE MÜCADELE ÇALIŞMALARINI ARTIRDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden (İBB) yapılan açıklamaya göre, Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü vektörle mücadele konusunda çalışmalarını 12 ay devam ettiriyor. Bu kapsamda Avcılar ilçesinde bin 327 adres ve 2 bin 223 kaynakta çalışmalar, 3 larva ekibi, bir dere ekibi ve bir sulak sazlık alan aracı ekiplerince yürütülüyor. Bununla beraber 2 ekip ile gece ilaçlaması da yapılıyor.