Sağlık

Beslenme çantası nasıl hazırlanmalı? Örnek okul menüsü

Beslenme ve Diyet uzmanı Ceyda Nur Çakın, çocukların derslerinde başarılı olabilmesi ve sağlıklı gelişmeleri için uygulanması gereken beslenme düzeni hakkında bilgiler verdi.

Yakın zamanda başlayacak olan okul maratonu çocuklar kadar aileleri de heyecanlandırıyor. Çocukların derslerinde daha başarılı ve verimli olmaları tamamen doğru beslenmelerinden geçiyor. Okul çağındaki çocuklarda (6-12) sağlıklı büyüme ve gelişmeleri, bağışıklığın güçlenmesi, hastalıklardan korunmaları için dengeli ve düzenli beslenmeleri oldukça önem taşımaktadır. Çocuğun yeni girdiği çevresel ortamda diğer çocukların beslenme alışkanlıklarını örnek alabilir ve  sağlıksız beslenmeye eğilimi artabilir.

Ders aralıkları için taze meyve ve sebzeler seçin

Çocuğun beslenme çantasında süt, ayran gibi protein kaynakları, çiğ fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, kurutulmuş ve taze meyveler bulunabilir. Özellikle C vitamini bakımından zengin olan turunçgiller tercih edilebilir havuç, balkabağı, brokoli, kapya biber gibi sebzelerle sağlıklı öğünler oluşturabilirsiniz. Sağlam bağışıklık sistemine giden yol sağlıklı bağırsaktan geçer. Her gün bir bardak kefir içmek bağırsaktaki faydalı bakteri sayısını artırır. Sade kefir temin ederek içine bir miktar bal ve taze meyve ilave ederseniz çocuklarınız için tatlandırıcı ve şekerden arınmış daha sağlıklı tüketim elde edebilirsiniz.

Sağlam kahvaltı sağlam bağışıklık sistemi 

Her sabah kahvaltıda bir yumurta tüketmek hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur. İçerdiği protein ve antiviral özelliğiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve birçok enfeksiyonla mücadele etmeye destek olacaktır.

Omega-3, savaşçı hücre sayısını artırıyor

Balık, içerdiği sağlıklı yağlar ve zengin vitamin kaynağı olması nedeniyle özellikle çocukların haftada iki-üç defa tüketmesi gereken, bakteriler ile savaşan hücre sayısını artırmakta önemli bir besin kaynağıdır Özellikle sardalya, levrek, palamut, hamsi gibi yağ bakımından zengin olan balıklar tercih edilmeli ve ızgara ya da buğulama yapılarak tüketilmelidir. 

ÖRNEK OKUL MENÜSÜ

ÖĞLE YEMEĞİ:

• Tam buğday ekmeği ile beyaz peynirli sandviç (domates-salatalık ve biber eklenebilir) + 1 kutu ayran

• Kızartma yöntemi ile pişmemiş sebze yemekleri+ 200 gram yoğurt+ tam buğday/çavdar ekmeği+ yeşil salata

• Kıymalı tam tahıllı makarna+ 1 kutu ayran veya kefir+ domates, salatalık, biber

ARA ÖĞÜNLER:

• Mevsimine uygun 2 çeşit meyve veya 3-4 adet kuru kayısı, kuru erik gibi kuru meyveler

• 8-10 adet çiğ badem, çiğ fındık veya 3-4 adet ceviz içi

• 1 çay bardağı kadar leblebi

• 1 kutu süt veya ayran