Sağlık

Bitkisel ürünler tehlike saçıyor

Bitkisel olduğu için zararsız olduğu düşünülen pek çok ürün bilinçsizce tüketiliyor, bunların bir kısmının ruhsatı bulunamaması tehlikeyi derinleştiriyor.

Son zamanlarda manşetlere kadar yükselecek sıklıkta bitkisel ürün facialarına şahit oluyoruz. Bitkisel olduğu için zararsız olduğu düşünülen pek çok ürün bilinçsizce tüketiliyor ki, bunların bir kısmının hiçbir ruhsatı bulunamaması tehlikeyi derinleştirirken, aslında bitkisel ürünler zararsızdır tezi de uzmanlarca reddediliyor.

BİTKİLER ZATEN İLAÇTIR

İlaçların tamamının bitkilerin özlerinden faydalanılarak geliştirildiğini belirten uzmanlar. İsmi ilaç olmayan ürünlerin, bitkisel kisvesi altında satılıyor olmasının onların ilaç olma vasfını değiştirmediğini belirtiyor. Öyle ki, bazı bitkilerin sahip olduğu bileşenler zaten normal şartlarda dahi ciddi anlamda zararlı iken, kür olarak geliştirilen ürünlerin bir çok bitkinin karışımı olmasından ötürü nasıl bir etkiye sebep olabileceği tahmin edilemiyor. Tabii bunun yanı sıra bazı ürünlerin içerisinde sadece organik bileşenler değil, boyar madde ve koruyucu gibi unsurlar da kullanıldığından bu ürünlerin zararlarının olmadığı iddiası bütünüyle yanlış.

TABLETLERDEN KAÇININ

“Tablet formuna getirilmiş hiçbir organik değildir” iddiası son günlerde şiddetle dile getiriliyor. Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı da bu ürünlerin neredeyse tamamının toplatılmasına karar verdi. Hali hazırda çok az sayıda bitkisel ürünün, yalnızca eczanelerde satışına izin veriliyor. Bilhassa zayıflama için tercih edilen ürünlerin, ani kalp krizleri, karaciğer ve böbrek yetmezlikleri gibi sorunlara yol açıyor olması nedeniyle toplatıldığı belirtiliyor.

2017/12/18/bitkiselurun.jpg

AKTAR ÜRÜNLERİ KARIŞTIRILAMAZ

Aktarlarda satılan baharat ve kuru bitkilerin karıştırılmış ve işlenmiş olmaması gerekiyor. Örneğin, tarçın satın alıyorsanız; içerisinde başka bitkilerin yer aldığı kürler yerine, bu bitkileri kendiniz alıp karıştırmalısınız. Bu sayede ne tükettiğinizi bilme şansınız söz konusu. Kaldı ki, aktarların ürünleri karıştırma ve yeni ürünleri geliştirme yetkileri de zaten bulunmuyor.
Tabii hangi bitkiyi tercih ederseniz edin, bileşenlerinin mevcut sağlık durumunuzu etkileyecek unsurlar olmadığından emin olmanız gerekiyor. Ne kadar organik olurlarsa olsunlar, bazı sağlık sorunları üzerinde ciddi etkileri olan bitkilerin çok dikkatli tüketilmesi gerekiyor.

 • USD
  4,05
  4,8583
 • EURO
  3,28
  5,6816
 • ALTIN
  3,87
  201,40
 • PETR
  -0,80
  78,9300