Sağlık

Çevre kirliliği birçok hastalığı da beraberinde getiriyor

Çevre ve hava kirliliği, özellikle alzaymır, demans, parkinson gibi dejeneratif hastalıklara yol açıyor, bunların görülme sıklıkları giderek artıyor.

Türk Nöroloji Derneğince Antalya'da düzenlenen Ulusal Nöroloji Kongresi'nde çevre ve hava kirliliğinin alzaymır, demans, parkinson gibi dejeneratif gibi hastalıklara yakalanma riskini artırdığı vurgulandı.

Türk Nöroloji Derneği Başkanı ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji AD Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çevre ve hava kirliliği faktörlerinin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin giderek artmaya başladığını söyledi.

Hava kirliliğinin son yıllarda daha ağır sağlık sorunlarına neden olduğunun belirlendiğini vurgulayan Öztürk, şunları belirtti:

2018/12/19/prof-dr-serefnur-ozturk.jpg

"Çevre ve hava kirliliği söz konusu olduğunda nefes almakta zorlanıyoruz, kendimizi kötü hissediyoruz. Ancak bunun da ötesinde daha ağır sorunlara neden olmaya başladığını görmeye başladık. Çevre ve hava kirliliği direkt olarak beyin sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Kirli hava içerdiği birtakım partikül maddeler, gazlar, ağır metallerle beyin ve sinir sağlığını direkt olarak etkiliyor. Beyinde zarar verici, yıkıcı etkiler bırakıyor."

Zararlı moleküllerin vücuda girmesiyle bedenin reaksiyon geliştirdiğini anlatan Öztürk, bu durumun beyinde hücrelerin ölmesine, fonksiyonlarını yapamaz hale gelmesine yol açtığını ifade etti.

Yıllar içinde dejeneratif hastalıkların arttığını belirten Öztürk, şu değerlendirmede bulundu:

"Artık pek çok çalışma hava kirliliğinin beyin fonksiyonlarının değişmesine neden olduğunu gösteriyor. Bir madde solunum yoluyla vücudunuza girdiğinde ve kan damarlarına geçtiğinde diğer organlarınız gibi beyine ve sinirlere de hemen yerleşiyor. Çevre ve hava kirliliği, özellikle alzaymır, demans, parkinson gibi dejeneratif hastalıklara daha fazla yol açıyor, bunların görülme sıklıkları giderek artıyor. Hava kirliliği anne karnındaki bebeğin beyin gelişimini de negatif yönde etkiliyor."