Sağlık

Cilt sorunlarına pratik çözümler

Cilt sorunlarına pratik çözümler bulunamaz mı? Organik ürünler ve basit uygulamalar ile yoğun kimyasallara maruz kalmadan çözüme ulaşmak mümkün değil mi?

Hanımların başlıca sorunları arasında elbette cilt sorunları gelir. Modern yaşam tarzı içerisinde sağlıksız bir cilt kabul edilemez ki, hemen her kadın bu sorunlarla mücadele edebilmek için bir çok kozmetik ürünü yoğun biçimde kullanır. Pekiyi bu gerçekten gerekli midir? Cilt sorunlarına pratik çözümler bulunamaz mı? Organik ürünler ve basit uygulamalar ile yoğun kimyasallara maruz kalmadan çözüme ulaşmak mümkün değil mi?

EN YAYGIN SORUN CİLT LEKELERİ

Ülkemiz; karma bir cilt tipi haritasına sahip olmakla birlikte güneşlenme oranı oldukça yüksek bir zeminde yer alıyor. Bu noktada açık cilt rengine sahip hanımların güneş lekeleri ile karşılaşma oranı hayli yüksek ki, zaten en yaygın şikayet de bu noktada ortaya çıkıyor. Güneş, cildin üst katmanı ile alt katmanı arasında yer alan renk pigmentleri üzerinde anomaliye yol açıp, bazı hücrelerin kalıcı olarak hasar görmesine neden oluyor ve kaçınılmaz olarak cilt lekeleri veya çiller meydana geliyor. Uzmanlara göre bu lekeleri gidermek yerine onların ortaya çıkmasını engellemek daha doğru bir çözüm. Zira, cildin güneş ışığına maruz kalmamasını sağlamak, cilt lekelerinden arınmaktan çok daha kolay. Ayrıca belli bir yoğunluğun üzerindeki güneş lekeleri de giderilemeyebiliyor.
Yaygın görüş, yaz veya kış fark etmeksizin, yüze uygulanmasında sakınca bulunmayan uygun faktörlü güneş kremlerinin kullanılması olarak belirtiliyor. Dermatolojik testleri yapılmış kaliteli güneş kremlerinin cilde zararı bulunmazken, güneş lekelerinin %90’a kadar engellenmesi mümkün olabiliyor.

2017/12/21/ciltbakimi.jpg

DERİ DÖKÜNTÜLERİ

Cildimiz 3 katmandan oluşuyor. Alt tabaka ve orta tabakanın üzerinde yer alan katman, dış etkenlere devamlı maruz kalan oldukça ince bir korucuyu tabaka olarak tanımlanıyor. Bu katman sürekli yenilenmekle birlikte, kimi zaman derinin yenilenme sürecinde sertleşmesi ve pullaşması söz konusu olabiliyor. Biz bu sürece deri dökülmesi, kepeklenme ve soyulma diyoruz. Bu sürecin bir noktaya kadar normal olduğu kabul ediliyor olsa da, gözle görülür ve rahatsız edici boyutlara ulaşması normal kabul edilmiyor.
Deri döküntüsünü sürekli görüyor olmanız cildinizde bir nem problemi olduğunun göstergesi olarak kabul ediliyor. Cildin dışarıdan nemlendiricilerle beslenmesi bir çözüm olabilirken, günde en az 2, en çok 3.5 litre su tüketmenin vücudun genelinde olduğu gibi cildin nem dengesi üzerinde de etkili olduğu, tıp uzmanlarınca belirtiliyor.
Cildinizi, güneş ışığından ve ağır iklim koşullarından koruyarak birinci koruma faktörünü elde edebilir, yeterince su tüketerek cildin sağlıklı bir nem dengesine ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Tüm bunlara rağmen cilt sorunlarınız devam ediyorsa, herhangi bir ürün kullanmadan önce mutlaka hekiminize başvurmanız gerekiyor.

 • USD
  -0,03
  4,7054
 • EURO
  0,15
  5,5007
 • ALTIN
  -0,35
  196,44
 • PETR
  -0,56
  76,0400