Sağlık

Çok alkol almak DNA'yı bozuyor

ABD'deki Rutgers Üniversitesi'nde yapılan araştırmada çok alkol almanın, genlere zarar verdiği bildirildi.

ABD'deki Rutgers Üniversitesi'nde yapılan araştırmada çok alkol almanın, özellikle vücudun biyolojik saatini ve stresle başa çıkmayı kontrol eden genlere zarar verdiği ortaya çıktı. 

Sonuçları "Alkolizm: Klinik ve Deneysel Araştırma" dergisinde yayınlanan araştırmaya göre bu hasar daha da çok alkol almaya neden oluyor. 

Düzenli ya da aşırı alkol tüketen kişilerin bu iki genlerinden yaşanan değişikliği gözlemleyen araştırmacılar her iki genin de metilasyon olarak adlandırılan vücutta oluşan bir biyolojik süreç sırasında bozulduğunu ortaya çıkardı. Genlerin yeni protein üretimini de yavaşlattığı belirlendi. 

ABD Ulusal Alkolizm ve Alkol Bağımlılığı Enstitüsü'ne göre kandaki alkol oranının 100 mililitrede 0,08 gramın üstüne çıkması "aşırı içmek" sayılıyor.

Bundan yola çıkarak araştırmada "ağır içici" grubuna haftada 8 ve üstü miktarda alkol alan kadınlar ve 15 ve üstü miktarda alkol alan erkekler alındı. Ayrıca iki saatten kısa sürede fazla miktarda alkol alanlar da "ağır içici" sayılıyor. Bu oran kadınlarda ortalama 4 bardak ya da üstü, erkleklerde de 5 ve üstüne denk geliyor.