Sağlık

Damaklarda güzel lezzetini bırakan Reyhan'nın faydaları

Reyhan otunu, artık sağlığınıza olan faydalarını bildiğinizden uzmana danışarak düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Reyhan otunu sadece yemeklere hoş tad ve koku katmaktan fazlası var özellilkle sağlık için.Artık sağlığınıza olan faydalı etkilerini öğrenince düzenli olarak tüketebilirsiniz.

HASTALIKLA MÜCADELEDE ETKİLİ

Reyhanda esansiyel yağının en önemli faydalarından biri, DNA yapısını ve hücrelerini korurken serbest radikal hasarına karşı savaşma becerisidir.  İmmün fonksiyondan sorumlu beyaz kan hücrelerini ve DNA'nın depolandığı hücresel yapıları korumaya yardımcı olan, orientin ve viceninare olarak bilinen iki önemli suda çözünebilir flavonoid antioksidan içerir. Reyhanın içinde bulunan antioksidanlar kromozomların değişmesini ve kanserli hücre büyümesi ile sonuçlanmasını engeller.

VÜCUDA FAYDALI YAĞLAR İÇERİR

Reyhan, eugenol, citronellol ve linalool dahil olmak üzere güçlü esansiyel yağlar içerir. Bunlar kalp hastalıkları, romatoid artrit ve enflamatuar bağırsak gibi hastalıkların çoğunda bulunan inflamasyonu azaltan enzimleri azaltıcı yağlardır.

KANSERLE SAVAŞIR

Beslenme ve Kanser Dergisi'de yayınlanan klinik çalışmalarda reyhanın kimyasal kaynaklı deri, karaciğer, ağız ve akciğer kanserleri dahil olmak üzere doğal olarak kanseri önlemeye yardımcı olabilecek fitokimyasallar içerdiğini göstermektedir. Reyhan otu antioksidan aktiviteyi artırabilir, pozitif ekspresyonları değiştirebilir, kanserli hücre apoptozu (zararlı hücrelerin ölümü) destekleyebilir ve kanserli tümörlerin yayılmasını engelleyebilir. Hayvanlarda kullanılarak yapılan çalışmalarda, reyhan ekstresi kanser ve mortaliteye karşı koruma sağlarken aynı zamanda normal doku ve hücreleri radyasyon veya kemoterapi gibi kanser tedavilerinin olumsuz etkilerinden de koruyabilir.

ANTİBAKTERİYEL ÖZELLİKLER İÇERİR

Reyhan otu esansiyel yağlarının yararlarından bir diğeri de zararlı bakteriyel büyümeye karşı koruma sağlamaktır. Çalışmalarda, bu ekstrenin, antibiyotik tedavilerine cevap vermeyen dirençli bakterilerin azaltılmasında yardımcı olduğu gösterilmiştir.

VİRÜS VE ENFEKSİONLA SAVAŞAN ANTİMİKROBİYAL ÖZELLİKLER İÇERİR

Reyhan otu yağlarının geniş bir yelpazedeki bakteri, maya, küf ve virüslere karşı antimikrobiyal aktivite gösterdiği bulunmuştur. Bu, bazı virüslere ve çeşitli cilt tahrişlerine karşı reyhanı kanıtlanmış faydalarının uzun listesine ekleyebileceğiniz anlamına gelir.
STRESLE MÜCADELE ETKİLİ
Çalışmalar reyhanın doğal adaptojen gibi bedensel süreçler üzerindeki stresin zararlı etkilerini normalleştirmek için yardımcı olan bir bitkisel ilaç olarak güçlü bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.

DEPRESYONLA SAVAŞIR

Reyhanın faydaları, ruhsal bozukluklar ya da depresyon ve anksiyete de dahil olmak üzere ruh haliyle ilişkili hastalıklar için de geçerlidir. Reyhan otu, adrenal korteks içindeki beyin fonksiyonunu olumlu yönde etkileyebilir, bizi mutlu ve enerjik kılan hormonları düzenleyen nörotransmitterleri uyarmaya yardımcı olur.

KALP SAĞLIĞINA BİREBİR

Hem antioksidan hem de antienflamatuar yiyecek olan reyhan otu, kan damarı fonksiyonunu kontrol eden ve gevşeten kaslara yardımcı olur ve sağlıklı kan basıncını destekler. Reyhanın faydaları arasında, arterlerde pıhtı oluşturabilen ve kalp durmasına neden olabilen kan trombositlerinin bir araya toplanmasıyla tehlikeli trombosit agregasyonunu önlemeye yardımcı olma özelliği bulunmaktadır.

KARACİĞERE DETOKS ETKİSİ

Tıbbi Gıda Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, hasta sıçanlara beş gün boyunca reyhan ekstresi verildiğinde detoksifiye edici enzimlerle, daha yüksek antioksidan savunmalarında ve karaciğerde karaciğer hastalığına neden olabilecek yağ birikiminin azalmasında önemli gelişmeler yaşadıkları gözlendi.

SİNDİRİM SİSTEMİNE YARDIMCI OLUR

Reyhan otu vücuttaki denge asidine yardımcı olur ve vücudun uygun pH seviyesini tekrar sağlar. Bu, bağırsak mikroflorası içinde sağlıklı bakterilerin gelişmesine yardımcı olarak sindirimi ve bağışıklığı geliştirirken aynı zamanda hastalığa neden olabilecek zararlı bakterileri de azaltır.

DOĞAL AFRODİZYAK

İtalya'da reyhan otu yüzyıllar boyunca bir aşk sembolü olarak kabul edilmiştir. Reyhan otu aromalarının, inflamasyonu azaltırken, muhtemelen kan akışını ve enerji seviyelerini arttırdığı için libido ve uyarılmayı artırdığına inanılmaktadır. Hindu dininde ve Ayurveda uygulamalarında kutsal reyhan otu (tulsi) “hayat iksiri” olarak kabul edilir ve sağlıklı cinsel işlevi ve iyimser bir ruh hali geliştirmek için kullanılır.

DİYABETİ KORUMAYA YARDIMCI

Reyhan otu ekstraktlarının kan şekeri düzeylerini ve inflamasyonu azalttığı, bunun da diyabet gelişimi ve diğer metabolik sendrom formlarına karşı reyhanın koruyuculuğunu artırdığı bulunmuş. Ek olarak, reyhan otu esansiyel yağlarının yararları arasında, diyabetik hastaların gelişmesi için daha yüksek bir risk altında olduğu trigliserit ve kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olma becerisi yer alır.