Sağlık

Et ve Süt Kurumu'ndan hastalıklı etlerle ilgili açıklama

Bosna Hersek'ten ithal edilen etlerde 'hastalık çıktı' iddiasının ardından Et ve Süt Kurumu açıklama yaptı. 'Piyasaya sürmedik imha ettik'

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aracılığı ile Bosna Hersek’ten ithal edilen 20 ton sığır karkas etinde insan sağlığına zararlı 'E.coli O157' hastalığı olduğu ortaya çıktı ve bu etlerin laboratuvar incelemesinin sonuçları beklenmeden piyasaya sürüldüğü iddia edildi.
Oda TV'nin haberinden sonra açıklama yapan ESK ise etlerin piyasaya sürülüp vatandaşlara yedirildiği iddiasının asılsız olduğunu savundu.

Açıklamada özetle şöyle denildi:

"İthal edilen etlerin gerekli analiz ve kontrol işlemleri, Veteriner Sınır Kontrol Noktası tarafından yapılmaktadır. Yapılan bu kontrollerde Bosna Hersek’ten getirilen etlerin sadece bir partisinde sağlık sorunu olduğu tespit edilmiştir. Bu etler, analiz sonuçları çıkana kadar 24.08.2017 tarihinde depolarımızda muhafaza altına alınmıştır. Bu partideki etler, iddia edildiği gibi piyasaya sürülmemiş olup depolarımızda muhafaza altında tutulmuştur. Analiz sonuçlarının olumsuz çıkması üzerine imha işlemlerine, Gıda Ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 20. maddesine göre 05.01.2018 tarihi itibarı ile Erzincan Kombinamız rendering tesislerinde başlanılmıştır. Kurumumuzun piyasaya sağlıksız et sunması asla söz konusu değildir. Tüm ithalat faaliyetlerinde, işlemlerin sağlık ve teknik kurallara uygunluğu konusunda büyük hassasiyet gösterilmektedir."

2018/01/24/ua.jpg

'ANALİZLERİN KESİNLEŞMESİ İÇİN BEKLETTİK, PİYASAYA SÜRMEDİK İMHA ETTİK'

Hürriyet'ten Hacerboyacıoğlu'nun haberine göre de yetkililer, ağustos ayında hastalık tespit edilmesine karşın imha işlemlerine neden ocak ayında başlandığı sorusuna da, “Firmaların itiraz hakları bulunuyor. Analiz sonuçlarının netleşmesi gerekiyor. Bu süreçte onların itiraz etmesi, analizlerin kesinleştirilmesi ve itirazların değerlendirilmesi gibi işlemlerin tamamlanması için prosedür uzuyor. Ancak tüm bu dönemde etler depoda bekletiliyor ve kesinlikle piyasaya sürülmüyor” yanıtını verdiler.