Sağlık

Fazla su tüketmek zararlı mı?

Uzmanlar aşırı sıvı tüketiminin ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme neden olabileceği konusunda uyardılar.

Gün içinde bol su içmenin önemi konusunda sık sık uyarılıyoruz. Fakat uzmanlar aşırı sıvı tüketiminin ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme neden olabileceği konusunda uyardılar.

Yetişkin biri günde ortalama 3-4 litre su tüketebilir, ancak böbrekler sadece bir litre suyu bir saat işleyebilir. Diğer insanlar, yaş ve cinsiyete bağlı olarak daha fazla veya daha az suya ihtiyaç duyabilir.  Çok fazla su içmek fazla işemeye ve fazla miktarda suyu boşaltmanızı sağlar. Bu da sodyum seviyelerinin tehlikeli derecede düşük olmasına neden olur. Fazla tüketilen sıvı, vücudun hücresinin içinde saklanır ve şişer.

Su zehirlenmesi olarak bilinen bu süreç, kandaki sodyum seviyelerini düşürerek, vücudun tansiyonu düzenlemesini zorlaştırır. 

2018/11/19/su-icmek_1.jpg

Vücuttaki şişkinlik, kas veya yağ katmanları içinde depolanırsa yönetilebilir, ancak beyinde depolanırsa, esnek yapısı nedeniyle ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Su zehirlenmesinin belirtileri arasında baş ağrıları, kafa karışıklığı veya uyuşukluk yer alır, ancak eğer basınç artarsa, hastalar beyin hasarına yakalanabilir, komaya girebilir ve hatta aşırı durumlarda ölümle bile sonuçlanabilir. 

Doktorlar aşırı sıvı tüketiminin seviyelerini belirlemek için idrar rengini kontrol etmenizi önerir. İdrar, açık bir limon renginde olmalıdır.