Sağlık

Güneş altında bekleyen pet şişe ve damacanadan su içilmemeli

Sağlıklı Su Derneği Başkanı Orhan Korkusuz, güneş ışığı altında bekleyen suların tehlike saçtığı konusunda uyarıda bulundu.

Yaz mevsiminde su tüketiminin artırılması konusunda uzmanlar sık sık uyarıda bulunurken, güneş ışığında bekleyen sular sağlığımızı tehdit ediyor. SASUDER Başkanı Orhan Korkusuz, güneş ışığı altında bekleyen pet şişelerin ve damacanaların insan sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi.

Satış noktalarında suların serin yerlerde ya da dolapta bekletilmesi gerektiğini vurgulayan Korkusuz önemli uyarılarda bulundu:

“Ancak, satış noktasına gelene kadar, özellikle üretim noktaları ve toptancılarda suyun güneşte bekleyip beklemediğinden emin olmak mümkün değil. BPA, suyun damacana ya da plastik şişede bekleme süresi ve ısıya maruz kalma oranına göre, sıvıya geçer. Dışarıda iken su alacaksanız mutlaka cam şişelerde satılanları tercih edin. Evlerinizde ise musluk suyunu, NSF belgesi olan arıtıcılardan geçirerek için. Sonrasında da mutlaka cam sürahi ya da şişelerde saklayın.”

BPA RİSKİ, SAĞLIĞIMIZI ETKİLİYOR

“Bu sıcak günlerde hemen herkesin elinde pet şişede su görüyoruz. Ancak pet şişeler, özellikle de güneş altında bekletilmiş olanlar, BPA (BisfenolA) riski taşıyor. Yapılan araştırmalar plastiğin hammaddesinde bulunan BPA’nın özellikle kadınlık hormonu olan östrojeni taklit ederek erkeklerde infertiliteye yol açabileceğini; kalp hastalıklarından hormonal sorunlara, kanserden gelişim bozukluğuna kadar pek çok hastalığa sebep olabileceğini ortaya koyuyor”

SU ARITMA CİHAZLARINDA NELERE DİKKAT ETMELİ

“Su arıtma cihazları, sağlıklı su elde etmek için doğru alternatiflerdir. Arıtma alacaksanız, ürünün tamamını kapsayan garantisi olup olmadığını mutlaka sorun. Merdiven atlı ürünlere itibar etmeyin ve NSF belgesi olanları tercih edin” diyen Orhan Korkusuz bu ürünleri taktırdıktan sonra da bakımlarının yapılmasının önemli olduğunun altını çizdi. 

Korkusuz, “Türkiye’de standartlar oluşturuluncaya kadar, kabul ettiğimiz geçerli, en büyük standart, NSF belgesidir. Su arıtma cihazı alacak olanlar sadece ürünün birkaç parçasında değil tamamında bu belgenin olduğundan emin olsunlar. Vatandaşlarımız bu belgeleri almış markaları öğrenmek için nsf.org adresine bakabilirler” dedi.