Sağlık

Hamilelikte tekrarlayan düşüklerin önüne geçmek mümkün!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof Dr. Recai Papuçcu, çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları için oldukça önem taşıyan tekrarlayan düşüklerin nasıl tedavi edildiğini anlattı.

Çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları için oldukça önem taşıyan tekrarlayan düşükleri önlemek mümkün. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Papuçcu, farklı sebeplerden dolayı oluşan ve tekrarlayan düşükleri, doğru tanı ve doğru tedavi yöntemi ile engellemenin mümkün olduğunu vurguluyor.

SİGARA İÇEN ANNE ADAYLARI İÇİN DÜŞÜK RİSKİ DAHA FAZLA

Tekrarlanan düşük, hamilelikte meydana gelen 2 veya daha fazla kaybın olması durumudur. Anne adayının yaşam biçimi, dikkatsizlik, genetik bozukluklar, diyabet, rahim yapısı bu düşüklere sebebiyet verebiliyor. Tekrarlayan gebelik kaybının doğru tanıyla birlikte önüne geçilebileceğinin altını çizen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, konuyla ilgili şöyle konuştu: “Öncelikle hamilelikte düşük tekrarlanıyorsa, kesinlikle sebebi detaylıca araştırılmalı, gerekli testler mutlaka yapılmalıdır. Ancak bazen sağlık açısından her şey yolunda olsa bile tekrarlanan düşükler görüyoruz. Burada annenin nasıl bir hayat tarzı olduğu da oldukça önemli. Özellikle sigara içen anne adayları için düşük riskinin çok daha fazla olduğu bugün zaten herkes tarafından bilinmekte. Tekrarlanan düşüklerin önüne geçmek için ilk ve en basit yol anne adayının sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemesi olacaktır. Sigaradan, alkolden, sağlıksız ve hormonlu yiyeceklerden uzak durmak çok önemli. Her hamilelik birbirinden farklı ilerler. Bu yüzden doktorla doğru iletişim de hayati önem taşıyor.”

TÜP BEBEKTE DÜŞÜK RİSKİ DAHA FAZLA DEĞİL!

Anne adaylarının ve tüp bebek tedavi görenlerin merak ettiği sorulardan biri ise düşük riskini ne kadar taşıdıkları. Anatomik faktörler, rahim içinde doğuştan ya da sonradan oluşan durumlardan dolayı hamile kalamayan ve düşük riskini merak eden anne adayları için Prof. Dr. Recai Pabuçcu, düşük riskinin gebeliklerde bulunduğunu belirtiyor ve şöyle ekliyor:

“Düşük riski normal gebelikte de tüp bebek ile gerçekleşmiş gebelikte de olabilir. Ancak tüp bebekte düşük riski daha fazladır gibi bir durum asla söz konusu değil. Hatta aksine, tüp bebek yöntemi uzun bir süreç olduğu için, anne adayı sürekli kontrol altında. Doğal yollarla bebek bekleyen bir anne adayından çok daha fazla doktor ile iletişimde. Dolayısıyla tüp bebekte, bazı düşük riski yaratacak durumlar daha erken fark edildiği için, bunların önlenmesi de daha kolay olabiliyor. Ayrıca tekrarlayan düşükleri önlemek için de tüm gebelik süreci boyunca anne adayının doktor kontrollerini aksatmaması ve doktorunun izlediği yola uyması çok önemli.”