Sağlık

Hapları kırıp içmek öldürüyor

Hapları bölerek içmenin sonucunun ölümcül olabileceğini biliyor musunuz?

Hap içmenin farklı yolları var bölerek içmekte bunlardan birisi. Hastalar, kimi zaman ilaç ağır geldi diye düşünüp kimi zaman da yutmayı kolaylaştıracağı inancıyla hapları bölerek içiyorlar. Fakat bu hareketin sonucunun ölümcül olabilir.

İlaçlar, hastalığa ve hastanın yapısının uygunluğuna göre doktor tarafından karar verilerek tavsiye ediliyor.
Kimi ilaçlar mide asidiyle girdiği etkileşim sonucunda, kimi ilaçlar da bağırsakta çözünüyor. Hapın kırılması ise yapısını değiştirdiği için çözüldüğü yeri de değiştiriyor.

Organ hasarına neden olabilir

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Pelin Tanyeri, bölünerek çözülme yeri değiştirilen ilaçların organ hasarı oluşturabileceğini söylüyor.
Özellikle yaşlıların risk grubu olduğunu söyleyen Dr. Tanyeri, zamanından önce ya da sonra çözülen hapların kalp krizinden felce kadar birçok tehlikeli yan etkisi olabileceğini vurguladı.
Tehlikeli yan etkilerinin yanı sıra hapların yanlış kullanımı tedaviyide sekteye uğratıyor.Bunu doktor ve eczacınıza sormanız en uygun hareket olacaktır.
Tam ortasında çentik işareti olan haplar bölünerek içilebilir. Bu işaret olmayan ilaçlar ise kesinlikle bölünmemeli.
Dr. Pelin Tanyeri, bölünmenin dışında ilacı kola, süt ve meyve suyu ile içmeninde büyük riskler taşıdığını söyledi.
Tanyeri, 'Aç karnına ibaresi yemek yemeden 1-2 saat öncesidir. Yani siz, hapı içip hemen kahvaltıya oturursanız aslında tok karnına ilaç içmiş oluyorsunuz.
Tok karnına ibaresi ise yemekten 1 saat sonrasıdır. Bu arada, yemekten 2 saat sonrasının da aç karnına kabul edilir. Dr. Tanyeri, hap yutmakta zorlanan hastalar için ise ilaçların sıvı formatını doktorlarından rica etmeleri gerektiğini belirtti.