Sağlık

Kış aylarında zatürreye dikkat!

Zatürre, herhangi bir zamanda herhangi birimizde ortaya çıkabilecek sinsi bir hastalıktır ve ölümcül sonuçları dahi olabilir.

İçinde bulunduğumuz kış aylarında, üst solunum yolları enfeksiyonları pek çoğumuzun dönemsel olarak yakalandığı ciddi sorunlar olarak bilinir. Genellikle dinlenerek atlatılabilen bu hastalıkların, kimi zaman özel tedaviler gerektirdiği de bir gerçektir. Örneğin; Zatürre, ölümcül sonuçları dahi olabilen bir sorundur ve ciddi tedavileri kapsar. Mikrobik bir hastalık olmakla birlikte herhangi bir bulaşıcılığı bulunamayan bu hastalığın sebebi salgın ve virüsler değil, vücut direncinin azalmasıdır. Bu nedenle, soğuk havalarda vücut ısısının korunmasına özen gösterilmeli ve vitamin ihtiyacı giderilmelidir. Zatürre, herhangi bir zamanda herhangi birimizde ortaya çıkabilecek sinsi bir hastalıktır ve değindiğimiz gibi kimilerimiz için ölümcül sonuçları dahi olabilir.

Pnamonik Enfeksiyon olarak tanımlanan hastalığın yegane tedavisi antibiyotik kullanımı olarak biliniyor. Ancak, uzmanlar antibiyotiklerin kullanımı konusunda ciddi uyarılarda bulunuyor. Zira bu ilaçların hepsi aynı amaca hizmet etmiyor. Kimi antibiyotiklerin zatürre mikrobu üzerinde hiçbir etkisi bulunmazken, zatürrenin türüne göre üst solunum yollar için kullanılan antibiyotiklerin içerisinde dahi özel seçeneklerin tercih edilmesi gerekiyor. Kısa zamanda vücudu saran ve ciddi sonuçları olan bu hastalıkla doğru biçimde mücadele edilebilmesi için, hekim kontrolü gereklidir ve asla doktor onayı olmadan antibiyotik kullanılmamalıdır. Zaten Sağlık Bakanlığının son yönetmeliği uyarınca, ücreti mukabili talep edilmesi durumunda dahi, antibiyotikler reçetesiz satılmamakta olduğundan, erişebilmeniz de oldukça zor.

2017/12/15/zaturre.jpg

ZATÜRRE BELİRTİLERİ

Zatürre, başlangıçta grip ile benzer etkilere sahip. Öksürük, ateş ve halsizlik gibi etkileri bulunan hastalık, bir müddet sonra aşırı ateş, halsizlik, iştahsızlık, rengin solması ve dinmeyen öksürük biçiminde görülmeye başlanıyor. Ayrıca kısmi kilo kaybı da zatürrenin belirteçleri arasında. Yalnız, zatürre ihtimalinin araştırılması için kilo kaybının beklenmemesi gerekiyor. Zira bu safhaoldukça ileri olarak kabul ediliyor. Bir haftadan uzun süren grip tablolarının derhal göğüs hastalıkları hekimlerine gösterilmesi büyük önem arz ediyor.

ÇOCUKLARI KORUYUN

Zatürreye karşı en düşük direnç; normal olarak bebek ve çocuklarda ve bu yaşlarda ortaya çıkan zatürre yetişkinlerden çok daha ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle, çocukların aşırı öksürük ve yüksek ateş durumlarında vakit kaybedilmeden hekim kontrolüne sokulmaları gerekiyor.