Sağlık

Sağlık Bakanı'ndan hekimlere müjde: Mecburi hizmet kalkıyor

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan pratisyen hekimlerde mecburi hizmetin kaldırılacağı tarihi açıkladı.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Yaptığımız insan kaynağı çalışmalarına göre 2023 yılında pratisyen hekim açığımız tamamlanmış oluyor, açığımız kalmayacak. O nedenle pratisyen hekim arkadaşlarımızdan mecburi hizmeti kaldıracağız 2023’te" dedi.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, İskilip Atıf Hoca Devlet Hastanesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada,Türkiye'nin tarihi bir dönemden geçtiğini ve 24 Haziran'daki Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi'nin büyük önem taşıdığını belirtti.
Türk milletinin bu seçimi 16 Nisan 2017'de yaptığını, 24 Haziran'da sadece milletin aldığı karar gereği yeni sistemin hayata geçirileceğini anlatan Demircan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile artık darbelerin, darbe teşebbüslerinin ve vesayetlerin baskılarının önüne geçileceğini vurguladı.

Türkiye'de son 60 yıl içerisinde birçok kez darbe ve darbe teşebbüsünde bulunulduğunu belirten Demircan, "Her darbe ülkeyi 10 yıl geri götürür ve götürmüştür de. Türkiye hak ettiği kalkınmışlık düzeyini çoktan yakalayabilirdi ama bu darbeler, teşebbüsler, vesayet baskılarıyla Türkiye maalesef hak ettiği kalkınmayı yakalamada zaman kaybetti." diye konuştu.

Bakan Demircan, artık Türkiye'de zihniyet değişiminin yaşandığını vurgulayarak, "Uygulamada güzellikler yaşanıyor ama sistemin de düzelmesi lazım. Bozuk bir araçla şoför ve üzerindeki insanlar ne kadar iyi olursa olsun fazla hız yapamazsınız. Bu sistemi düzeltmek gerek. İşte şimdi sistemi düzeltmek için adım atıldı." ifadelerini kullandı.

2018/06/08/saglik-bakani-ahmet-demircan.jpg

'MECBURİ HİZMETİ KALDIRACAĞIZ'

Yeni hastanelerin sayısının artmasına karşın Türkiye'de doktor açığı bulunduğunu aktaran Demircan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Elbette Türkiye'nin hekim açığı var. Ancak gayretlerimiz sayesinde bu 16 yıllık süre içerisinde tıp fakülteleri sayısını arttırdık, tıp fakültelerinde okuyan öğrenci sayısını arttırdık. Uzman sayısını arttırmaya çalışıyoruz. Ancak 'ha' deyince olmuyor. Yani bir adım attığınızda pratisyen hekim açısından 6 sene sonra sonuç görüyorsunuz. Uzman hekim açısından ise en az 10-12-13 sene sonra netice alıyorsunuz. Ancak sevindirici durum, şu anda yaptığımız insan kaynağı çalışmalarına göre, 2023 yılında pratisyen hekim açığımız tamamlanmış oluyor, açığımız kalmayacak. O nedenle pratisyen hekim arkadaşlarımızdan mecburi hizmeti kaldıracağız 2023'te."

Uzman hekim açığının giderilmesinin zaman alacağını kaydeden Demircan, "Göreve geldiğimde yılda 6 bin tıpta uzmanlık kontenjanı vardı. Yani 6 bin doktorumuz uzman olmak üzere uzmanlık sınavlarına girip, uzmanlık eğitimine başlıyordu. Biz bunu uzmanlık açığımız daha önce kapansın diye yüzde 33'lük artışla 8 bine çıkardık. Şimdi 8 bin doktorumuz uzmanlık eğitimine katılıyor bu sene. Bundan sonra bunu giderek daha da arttıracağız. Mevcut uzmanlarımızı nüfusa göre, ihtiyaca göre, mesafeye göre, adil bir şekilde dağıtıyoruz. Bu konuda endişeniz olmasın." diye konuştu.