Sağlık

Sahte ilaç operasyonu: Piyasa değeri 5 milyon lira

5 ilde gerçekleşen sahte ilaç operasyonunda, içeriğinde ölümcül ve yasaklı madde olduğu tespit edilen cinsel güç artırıcı, zayıflama çayı gibi mamüllerin olduğu 7 tır ürün ele geçirildi.

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü görevlileri, İstanbul merkezli Ümraniye Dudullu’da Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yer alan, paravan şirketler üzerinden yurt dışından cinsel içerikli ürün ve teff tohumlu zayıflama çayı adı altında kimyasal hammadde ithalatı gerçekleştiren bir şirket incelemeye alındı. 

6 ay süren fiziki ve teknik takip neticesinde şirketin çeşitli eczaneler ve internet siteleri üzerinden ticaretini yaptıkları ürünler müşteri gibi alınıp incelendi. Buna göre eczanelerden ve şirketin kendi sitesinde satılan ürünlerde kullanılması yasaklı katkı madde olmadığı, ancak aynı şirkete ait ürünlerin çeşitli internet siteleri ve sosyal medya ağları üzerinden satılan ürünlerde kullanılması yasaklanmış ham maddelerin bulunduğu tespit edildi. Bunun üzerine söz konusu firmaya yönelik geniş çaplı çalışma yürütüldü. 

BU ÜRÜNLERİ KULLANIRSANIZ NE OLUR?

Yüksek dozda kullanıldığında insan gözünü kör etmeye kadar varan ve ölüm riski taşıyan Sildenafil, cinsel içerikli ürünler ile zayıflama çaylarının içeriğinde, kontrol dışı kullanıldığında kalp ve damar sisteminde tahribata yol açıp ölümcül risk barındıran Sibutramin, şeker dengeleme yarayan ancak zayıflama amacıyla kullanıldığında ölüme götüren Metformin, ağrı kesici olarak bilinen, ancak ileri dozda kullanıldığında uyuşturucu madde etkisi gösteren Parasetamol ve tıp dilinde obsesif kompülsif bozukluğu olarak bilinen saplantılı kişilik hastalığında kullanılan Fluoksetin maddelerinin bulunduğu analiz sonuçlarında ortaya çıktı. 

ŞÜPHELİLER SERBEST

Piyasa değeri 5 milyon lirayı bulan 7 tır dolusu ürün, imha edilmek üzere muhafaza altına alınırken, operasyonda gözaltına alınan şirketin en üst yöneticilerinden Uğur Kemal S., örgüt yöneticisi Erdi T. ile M.Ö., Y.Ö.G., S.B., E.A., F.A., A.B., C.G., O.K., M.B., Ş.G., S.Ö. ve V.Ç., emniyetteki işlemlerinin ardından 27 Temmuz’da İstanbul Kartal’daki Anadolu Adliyesi’ne sevk edildi. Şüphelilerin tamamı, çıkarıldıkları Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘adli kontrol’ hükümleri uygulanarak serbest bırakıldığı öğrenildi.