Sağlık

Sigara paketleri üzerindeki resim ve yazılar değişiyor!

Sigara tüketiminin yeniden artması üzerine iki bakanlık harekete geçti. Sigara paketleri üzerindeki fotoğraf ve uyarı yazıları daha da büyütülecek.

Türkiye’de sigara tüketiminin yeniden artmaya başlaması üzerine hükümet yeni önlemler almaya karar verdi. Yeni düzenlemeyle sigara paketleri üzerindeki marka logoları kaldırılacak, paketler üzerindeki uyarı alanları da yüzde 85’e çıkarılacak. Halen sigara paketlerinin ön ve arka yüzündeki uyarı mesajları paketin yüzde 65’ini kaplıyordu. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Sağlık Bakanlığı’nın da görüşü alınan yeni düzenleme 5 Aralık’ta yürürlüğe girecek. Sigara paketleri üzerindeki resimli sağlık uyarıları ve bilgi mesajları da yeniden düzenlenecek. Düzenlemeye göre eski ürünler 5 Ocak 2020’den sonra piyasada bulundurulamayacak.

YENİ UYARILAR NASIL OLACAK?

Tütün Mamulleri ve Alkol Dairesince tütün mamulleri paketlerinde uygulanacak resimli sağlık uyarıları, genel uyarılar ve bilgi mesajlı belirlendi. 

Buna göre, sigara paketleri üzerinde, “Sigara içmek öldürür-hemen bırakın”, sigara dışındaki içimlik tütün mamullerinde ise “Tütün içmek öldürür-hemen bırakın” genel uyarıları yer alacak. 

Paketlerde, bilgi mesajı olarak “Tütün dumanı, kansere yol açtığı bilinen 70’ten fazla madde içerir” bilgi mesajı da bulunacak. 

Paketler için 14 ayrı resimli sağlık uyarısı belirlendi. Caydırıcı görüntülerle birlikte oluşturulan resimli uyarılarda yer alan ifadelerden bazıları şöyle:

– “Sigara içiyorsanız çocuğunuzun da sigara içme ihtimali iki kat fazladır. Yaşam boyu sigara içenlerde erken ölümlerin yarısı sigara içmekten kaynaklanmaktadır.”

– “Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur.”

– “Sigara kullanımı gebelikte erken doğuma yol açarak bu bebeklerdeki ölüm, hastalık ve engellilik riskini artırır.”

– “Sigara kullanımı her aldığınız nefesi zorlaştıran kronik bronşite neden olmaktadır.”

– “Sigara en büyük inme nedenidir.”

– “Sigara dumanında benzen, nitrozamin, formaldehit ve hidrojensiyanit gibi kanser yapıcı maddeler bulunur.”

– “Sigara içmek ayakta kangrene neden olur.”

– “Sigara içenler genç yaşta ölür.”

Standart sigara paketleriyle çeşitli renklerden ve grafik tasarımlarından dolayı çekiciliğin ve yanıltıcı özelliğin ortadan kaldırılması, sağlık uyarılarında yer alan mesajların etkisinin artırılması hedefleniyor.