Sağlık

Sindirim sisteminizi kefir mucizesi ile koruyun

Türk toplumlarının önemli buluşlarından birisi olarak kabul edilen mayalı süt ürünlerinin en kıymetlisinin kefir olduğunu biliyor musunuz?

Yoğurdun sahip olduğu besin değerlerinin çok üzerinde besleyici ve tüm sistem üzerinde yapıcı etkilere sahip kefir; bu günlerde tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Siz de düzenli kefir tüketerek sindirim sistemi başta olmak üzere tüm vücudunuzu koruyabilirsiniz.

FAYDALI BAKTERİLER GEREKLİ

Maya; insanoğlunun hayatta kalabilmek için ihtiyaç duyduğu bir çok faydalı baterinin vücuda geçmesi bakımından büyük öneme sahip. Yoğurt bin yıllardır tükettiğimiz bir gıda maddesi olarak, bir çok faydalı bakteriyi içeriyor. Benzeri şekilde turşu ve ekmek gibi gıda ürünlerinde de faydalı maya ve bakteriler yer alıyor. Ancak kefir, yeryüzünde hiçbir gıdanın içerisinde bulunmayan çok özel bakterileri içeriyor olmasından ötürü yakın zamanda Dünya Sağlık Örgütü tarafından en faydalı gıdalar listesinden üst sıralara yükseltildi. Pek çoğumuzun yalnızca boşaltım işlevi olduğunu düşündüğümüz bağırsaklarımızdaki etkinliği en üst seviyeye çıkarıyor olmasından ötürü kefir hali hazırda birçok diğer ürünü geride bırakmış durumda.
Sanıldığı gibi mide besinlerin vücuda katıldığı organımız değil. Bilakis mide, yalnızca bağırsaklara açılan bir kanala sahip ve son derece yalıtkan bir doku ile çevrelenmiş durumda. İçinde çok şiddetli asitlerin yer aldığı mide, besinlerin sıvılaştırılması ve bağırsaklar tarafından ayrıştırılabilmesini sağlıyor. İşte bu seviyede bakterilerin fonksiyonlar ortaya çıkıyor.
Bilimsel öğretiye göre, bağırsaklarımızdaki faydalı bakteriler olmazsa, günler içerisinde yaşamımızı yitiririz. Zira besinlerin bileşenlerinin vücut tarafından kullanılabilir hale getirilmesi için bağırsak bakterileri gerekiyor. Bu ayrıştırma yapılmadığında besinler vücuda alınamıyor ve doğrudan atılıyor. Kefirin içerisindeki bakterilerin, bu sistem için en faydalı olanlar oldukları belirtiliyor ki, bu sayede sadece sağlıklı bir sindirim sistemine değil, besinlerin en iyi şekilde ayrıştırılabiliyor olmalarından dolayı, bağışıklık sisteminden, hücre yenilenmesine kadar tüm süreçlere faydası olduğu belirtiliyor.
Günde bir bardak kefir içmek, normal şartlarda mevcut kondisyonunuzu iki katına çıkarabiliyor. Daha sağlıklı olmak için bütünüyle organik kefir tercih edebilir, hatta kefir mayası edinerek kendiniz evde kolayca kefir üretebilirsiniz.

 • USD
  3,88
  4,8506
 • EURO
  3,39
  5,6877
 • ALTIN
  3,96
  201,57
 • PETR
  -0,64
  79,0600