Sağlık

Virütik zatürre salgını iddiaları korkutuyor

Zatürre; üst solunum yolları enfeksiyonlarının içerisinde, tüberküloz dan bir önceki saf olarak tanımlanan oldukça ciddi bir sorun.

Zatürre; üst solunum yolları enfeksiyonlarının içerisinde, tüberküloz dan bir önceki saf olarak tanımlanan oldukça ciddi bir sorun. Normal koşullarda zatürre, yerleşik bir mikrobun vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak aktive olması biçiminde ortaya çıkıyor. Yani bir salgın riski bulunmuyor. Ancak, son günlerce ortaya çıkan Virütik zatürre salgını iddiaları, toplumda ciddi bir kaygının ortaya çıkmasına neden oldu ki, bakanlık kaynakları bu konu ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmuş değil. Bu nedenle öncelikle hastalıklara karşı savunma elde etmenin çok daha doğru olduğunun altı uzmanlarca çiziliyor.

VİRÜTİK ZATÜRRE İDDİASI

Zatürre salgın biçiminde yayılan bir hastalık değil. Daha doğrusu yakın zamana kadar böyle olduğu tahmin ediliyordu. Ancak, son 20 yılda görülen bazı akciğer enfeksiyonlarının hava yolu ile bulaştığı görüldüğünden, hastalıkla ilgili olarak salgın olasılığı gündeme gelmiş durumda. Zatürre mikrobu akciğerler üzerinde yayılarak oluşan enfeksiyon ile akciğer fonksiyonlarını engelliyor ki, insanın birincil hayatta kalma faktörü olan solunumun engellenmesi hayati riski de barındırıyor. Hızlı biçimde müdahale edilmemesi durumunda zatürre küçük büyük herkes için ciddi bir sorun olarak tanımlanıyor.
Virütik olmaması, pek çok zatürre vakasının ortaya çıktığı bedenle sınırlı kalmasını sağlıyor. Ancak gündemdeki zatürre virüsü konusu oldukça ciddi bir sorun zira, hem yayılma riski bulunuyor, hem de virüslerle mücadele noktasında geliştirilen ilaçlar oldukça sınırlı. Bu nedenle, virüs biçiminde yayılan bir zatürrenin varlığı iddiası dahi oldukça ciddi biçimde dikkate alınıyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI TAKİP EDİYOR

Sağlık bakanlığının, bulaşıcı hastalıklar alanında çalışan oldukça ciddi bir birimi bulunuyor. Yurt genelinde veri toplayıp analiz eden birimin, henüz bu vakalarla ilgili bir salgın duyurusu bulunmuyor. Ancak, her şeye rağmen Baklanlık kaynakları ve tıp uzmanları; zatürreye neden olan faktörlerden kaçınılması gerektiğinin altını çiziyor. Kış aylarında soğuk algınlığından kaçınmak, yeterince beslenmek ve vitamin almak, grip vakalarının 3 günden uzun sürmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak öncelikle yapılması gerekenler arasında yer alıyor. Şimdilik endişe edilmesine gerek görülmemekle birlikte, yaşlı ve bebeklerin özellikle bu riske karşı korunması öneriliyor.

 • USD
  4,05
  4,8583
 • EURO
  3,28
  5,6816
 • ALTIN
  3,87
  201,40
 • PETR
  -0,80
  78,9300