Sağlık

Yaz aylarında gıda zehirlenmeleri ölümcül olabiliyor!

Diyetisyen Gültaç Dayı Çamır, yaz aylarında meydana gelen gıda zehirlenmelerinin ölümcül olabileceğini vurgulayarak önemli uyarılarda buludu.

Diyetisyen Gültaç Dayı Çamır sıcaklıkların artmasıyla beraber besin zehirlenmelerinde artış gözlendiğini ve dünyada her yıl yaklaşık 600 milyon kişinin besin zehirlenmesine bağlı hastalıklara yakalandığını belirtti. Çamır, hastalıklara ve zehirlenmelere sebep olan bakterilerin ölümcül olabileceği konusunda uyarıda bulundu. 

Dünya Sağlık Örgütüne göre insan organizmasına besinler aracılığıyla taşınan virüs, bakteri, toksin, parazit ve kimyasallardan kaynaklanan hastalıklar dünyada her yıl yaklaşık 600 milyon kişiyi olumsuz etkilediğini söyleyen Çamır, uyarılarda bulundu. 

DÖRT BAKTERİ, BESİN ZEHİRLENMESİNE SEBEP OLUYOR

Dört bakteri çeşidinin besin zehirlenmesine sebep olduğunu söyleyen Diyetisyen Gültaç Dayı Çamır, en çok görülen bakterinin stafilokok olduğunu belirtti. Bu bakteri süt, süt ürünleri, et ve salatada görüldüğünü belirten Gültaç Dayı Çamır, belirtilerin besini alındıktan iki-üç saat sonra ortaya çıktığını belirtti. 

ÖLÜMCÜL ZEHİRLENMELERE SEBEP OLUYOR

Süt, et ve salatadan ortaya çıkan bir diğer bakteri türünün shigella olduğunu belirten Diyetisyen Çamır, bu bakterinin belirtilerinin görülme süresinin bir-iki gün olduğunu söyledi. 

Çamır sözlerine şöyle devam etti: “Bu bakteri bulantı, kusma, ateş, kramplar, karın ağrıları ve dışkıda kan şeklindeki belirtiler ile görülür. En ciddi ve ölümcül besin zehirlenmesine neden olan bakteri clostridium botilinum adı verilen bakteridir. Bu bakteri konservelerde, ette, sebze ve meyvede bulunabilir. Bu bakteri felç yapabilir, solunumu engelleyebilir ve ölümle sonuçlanabilir.” 

ET TÜKETİRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN

Öncelikle ucuz diye nereden geldiği belli olmayan, denetlenmemiş ve açık olarak tezgahda satılan ürünlerin satın alınmaması gerektiğini vurgulayan Çamır, etlerin standartlara uygun satılan şarküterilerden alınması gerektiğini söyledi. 

Güvenilir markaların paketli ürünlerinin alınabileceğini belirten Çamır, “Paketli ürün alırken de paketin hasar görmediğinden emin olun. Mutlaka etiket okuma alışkanlığı edinin. Üzerinde yazılı olan üretim ve son tüketim tarihlerini kontrol edin. Hayvanlardan geçebilecek hastalıklar nedeniyle sütü kesinlikle çiğ tüketmeyin” dedi. 

Besinlerin bozulmasını önlemek için en kolay yöntemin dondurucuda veya buzdolabında saklamak olduğunu belirten Çamır, pişmiş besinlerin hemen tüketilmemesi durumunda iki saat içinde buzdolabına yerleştirilmesi gerektiğini söyledi. Buzdolabından çıkarılacak yemeğin yetmiş derecenin üzerinde ısıtılması gerektiğini vurgulayan Çamır, aynı yemeğin sürekli ısıtılmamasını dile getirdi. 

Çamır sözlerine şöyle devam etti: “Dondurucudan çıkardığınız besinleri çözüldükten sonra tekrar buzluğa koymayın. Pişmiş yiyeceklerle çiğ yiyeceklerin birbirine temasından kaçının. Kişisel hijyeninize dikkat edin. Besin hazırlığını yapan bireylerin ellerini mutlaka sabunla en az iki dakika yıkamaları besin zehirlenmelerini önlemek açısından önemlidir. Ayrıca elinde kesikler veya açık yaralar bulunan kişilerin kesinlikle besin hazırlığı yapmamaları, zorunlu durumlarda ise bu yaraların hiçbir koşulda besinlerle temas etmeyecek şekilde sararak mutlaka eldiven kullanmaları gerekmektedir.” 

‘SEBZE VE MEYVELERİ İYİCE YIKAYIN’

Yumurta, çiğ et veya kümes hayvanları gibi besinleri hazırladıktan hemen sonra ellerin iyice yıkamasını belirten Çamır, bu gibi riskli besinler ve pişirilmeden tüketilecek meyve ve sebzeleri hazırlarken ayrı bıçakların ve doğrama tahtasının kullanılması gerektiğini vurguladı. 

Çamır son olarak da “Sebze ve meyveler iyice yıkandıktan sonra tüketilmelidir. Yeterli sıcaklık ve sürede pişmeyen yiyecekler zararlı bakterilerin sindirim sistemine taşınmasına yol açabilir. İshal ve kusma durumunda mutlaka dinlenmeli ve temiz su, ayran, maden suyu, şekersiz çay ile sıvı alımınızı artırmalısınız. İshaliniz varsa; pirinç lapası, yoğurt, muz, şeftali, haşlanmış patates tüketmelisiniz” ifadelerini kullandı.