Seyahat

22. EMITT Turizm Fuarı kapılarını açtı

EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 22. kez kapılarını açtı.

Dünyanın beş büyük turizm fuarından biri olan ve ITE Turkey tarafından organize edilen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT’i; bu sene 50.000’den fazla kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB’in desteğiyle ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TTYD) iş ortaklığında düzenlenen EMITT ilk iki gününde turizm profesyonellerine, üçüncü ve dördüncü gününde ise tatil tüketicilerine yönelik olacak. Tatil tüketicileri fuarda seçtikleri tatil destinasyonlarını inceleyebilecek ve bütçelerine uygun tatil rotalarını, cazip fiyatlarda “erken rezervasyon” kampanyaları ile ulaşma imkanına sahip olabilecek.

Türkiye 50 milyar dolar turizm hedefine ulaşacak

EMITT’in açılış töreninde konuşma yapan T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş: “EMITT dünya üzerindeki en büyük 5 turizm fuarından biri. Ayrıca Türkiye’nin de en önemli turizm fuarı. Türkiye bu fuar vasıtasıyla özellikle önümüzdeki yıllarda hem dünya turizm pastasındaki payını artırma noktasında iddiasını da ortaya koyacak, hem yeni ürünlerini pazarlama şansı bulacak hem de yeni pazarlara açılma becerisini bu fuar vasıtasıyla gösterecektir.

2017 yılının her türlü olumsuzluğa rağmen sektör açısından iftihar edilecek bir yıl olduğunu da belirten Kurtulmuş, “Her türlü olumsuzluğa rağmen 2017'yi, 32,4 milyon turist ve 26 milyar dolar seviyesinde turizm geliri ile kapattık” dedi.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Turizm Şurası'nın da oldukça önemli ve verimli geçtiğini hatırlatan Kurtulmus, 2023 hedeflerinin ulaşılmaz olmadığını vurguladı: "Bir takım ruhu ile takım oyunu gerçekleştirerek yüksek bir motivasyonda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 2023 yılı için turizm sektörü adına konulan 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm hedefi hayal değildir. Aldığımız kararlar neticesinde tahsisleri 49 yıllığına yeniliyoruz. Konuya ilişkin ilgili yönetmelik önümüzdeki günlerde Resmi Gazete'de yayımlanacak. Ayrıca bu tahsisler yabancı yatırımcılara da açılabilir. Bir diğer konu ise, tur operatörleri ve seyahat acentalarına sağladığımız uçak uçuş destekleri ile kurvaziyer turizmi destekleri. Tur ve seyahat operatörlerimize sağladığımız uçak uçuş desteklerini 2018 yılında kademelendirdik. Pik sezonda az, hareketin azaldığı sezonda ise çok olacak şekilde destekleri 1.500 dolardan 9 bin dolara kadar çıkardık. Liman sayısını artırmamızın yanı sıra, kurvaziyer turizminde kişi başı desteği 25 dolardan 45 dolara yükselttik.”

İstanbul’a gelen turist sayısı yüzde 18 arttı

100 bine ulaşan nitelikli yatak kapasitesi ve salonları ile gezi ve konferans turizmine İstanbul’un oldukça elverişli olduğunu belirten İstanbul Valisi Vasip Sahin, İstanbul’un en az Tokyo ya da Londra kadar emniyetli bir turizm destinasyonu olduğunu vurguladı. Şahin: “ Terör asimetrik bir biçimde tüm dünyayı aynı oranda tehdit ediyor. Ancak, 2017 yılını hamdolsun olaysız geçirdik. Tüm tedbirlerimizi her türlü güvenlik birimlerimizle aldık, almaya devam ediyoruz. Bunun sonuçlarını ise bir önceki yılın Aralık ayına oranla 2017 yılı Aralık ayında İstanbul’daki turist sayısının yüzde 37 artması ile gördük. Yıl bazında ise 2017 yılında bir önceki yıla oranla İstanbul’a gelen turist sayısı yüzde 18 artış gösterdi” dedi.

2017’de dünyadaki her 6 kişiden biri uluslararası seyahat yaptı

Marc Twain’in ‘Seyahat cahilliğin ve dar düşüncelerin ilacıdır’ sözüne atıfta bulunarak konuşmasına başlayan Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü Eski Genel Sekreteri Taleb D. Rifai: “Seyahat kalpleri, zihinleri ve gözleri açar. Daha iyi bir insan olmanıza katkı sağlar. Bu nedenle seyahat sadece bir ihtiyaç değil insanın en doğal hakkıdır. 2017 yılında 1,3 milyar uluslararası turist sınırları aştı. Bu ise dünyadaki her 6 kişiden birinin her yıl bir uluslararası seyahat yaptığın göstermektedir. Turizm sektörü dünya genelinde kimyasallar ve gıdadan sonra en büyük üçüncü sektör konumunda yer alıyor ve büyümesini sürdürüyor” dedi.

Almanya’dan Türkiye’ye olan rezervasyonlarda %70 artış var

EMITT’te konuşan Alman Turizm Sektörü Federal Birliği Başkanı Michael Frenzel: “Dünya hala türbülanslı zamanlar yaşıyor. Dijitalleşme iş modellerimizi de değiştiriyor. Bu değişen dünyada sabit kalan tek şey insanların seyahat ettiği gerçekliğidir. Bu analog tecrübe yani yüz yüze temas kurma git gide artıyor. Dünya Seyahat Örgütü rakamlarına göre 2017 yılında dünya genelinde 1,7 milyar insan seyahat etti. 2018’de ise bu rakamın 1,5 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor. Turizm tüm dünya genelinde çok güçlü bir ekonomik faktördür. Dünya çapında 300 milyon kişi bu alanda istihdam edilmiştir. Türkiye’de ise 2,2 milyon kişi çalışıyor. Almanya tarafından baktığımızda Türkiye hala en popüler seyahat yerlerinden birisi olarak öne çıkıyor. Türkiye’ye daha olumlu bakıyoruz bunun neticesinde Almanya’dan Türkiye’ye olan rezervasyonlarda yüzde70 gibi ciddi bir artış var” dedi.