Seyahat

Deniz keyfini tarihi dokuyla yaşayacağınız şehir: Dalyan

Kaplıcaları, doğal güzellikleri, tarihi dokusu ile Dalyan, Türkiye'nin cazip tatil bölgelerinden bir tanesi.

Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden Kaunos Antik Kenti, kayalara oyulan kral mezarları, şifalı kaplıca suları, padişahlara bile hizmet etmiş sultaniye kaplıcaları, çamur banyoları, labirenti andıran kanallarda doyumsuz tekne gezileri, doğayla baş başa koylarda deniz keyfi ve daha pekçok özelliği ile Dalyan'ın gezilecek yerlerinden bazılarını haberimizde bulabilirsiniz…

DALAMAN’IN GEZİLECEK YERLERİ

KAUNOS ANTİK KENTİ

Kaya mezarlarıyla Türkiye’nin en çok ilgi çeken yerlerinden biri olan Kaunos, ticari açıdan önemli bir liman kentiyken zamanla denizin alüvyonlarla dolmasıyla liman özelliğini kaybetmiş. Kentin kalbini oluşturan akropol 152 metre yükseklikteki tepeye kurulu. Kent surlarının kuzey yönünde olanı Ortaçağ’dan kalmış. Uzun sur, limanın kuzey yönünden başlayıp Dalyan Köyü’nün ilerisindeki sarp kayalığa kadar uzanıyor. Surun kuzey kısmı Kaunos’un içinde yer aldığı Karya bölgesinin ünlü satrapı Mausolos döneminde yapılmış. Kuzeybatı yönündeki sur duvarları Hellenistik Dönem’den, limana doğru uzanan surlar ise Arkaik Dönem’den kalma. Akropolün eteğinde antik kentin tiyatrosu bulunuyor. Tiyatronun batı yönündeki yapı kalıntılarından biri bazilika tipi kiliseye ait, kentteki diğer kalıntıları ise Roma hamamı ve tapınaktan geri kalanlar oluşturuyor. Dalyan’dan da görülebilen kaya mezarları MÖ IV. yüzyılda yapılmış, daha sonraları Roma döneminde de kullanılmış. Kayalara oyulmuş kovuklar, Kaunos’a yük taşımak için antik limana yanaşan gemilere fener görevi gören dev ateşlerin yakıldığı yerlerdir.

2018/07/05/gkj.jpg

SULTANİYE KAPLICALARI

Dalyan köyüne 4 kilometre uzaklıkta. Türkiye'nin en yüksek (98.3) radyoaktif kaplıcası olan Sultaniye Kaplıcası, Endonezya'daki kaplıcadan sonra ikinci sırada yer alıyor. Ölemez Dağları'nın eteklerinde bulunan kaplıca şifalı çamur banyosu ile termal bir tedavi merkezi. Romatizmal ağrıları ve eklem kireçlenmelerini gideren ve kan dolaşımını rahatlatan kaplıcalar, Dalyan'da ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

İZTUZU PLAJI

Doğa harikası Dalyan İztuzu Kumsalı, Radar tepesinin eteğinden Dalyan Boğaz'ına kadar 5 bin 400 metre uzunluğundadır. Caretta Carettaların yumurtalarını bırakabilmelerine çok uygun olan ince kumlu bu plajın Batı tarafına teknelerle, Doğu tarafına ise karayoluyla gidiliyor. Her iki tarafın da farklı özellikleri var. İki uçta 2 ayrı plaj tesisi var. Tekne ile gidilen taraftakinin adı Dalyanağzı Plajı. Karayolundan gidilen ise İztuzu Plajı. Her iki plajı da Belediye işletiyor. Kumsalın orta kısmı ise tamamen doğal haliyle sizi bekliyor. Yalnızlığı sevenler, için ideal. Bu kumsala Caretta Caretta (Loggerhead) türü deniz kaplumbağaları yumurta bıraktıkları için Mayıs'tan Eylül’e akşam 20.00'den sabah 08.00'e kadar plajdan yararlanamıyorsunuz. Plaj geceleri tamamen kaplumbağalara ve koruyuculara bırakılıyor.

SÜLÜNGÜR GÖLÜ

Sülüngür Gölü, Köyceğiz Gölü'nü Akdeniz'e bağlayan Köyceğiz–Dalyan Lagün Sistemi'nin bir parçası. Kıyının bir bölümü çam ormanlarıyla kaplı gölde balık kooperatifi tarafından çipura ve levrek yetiştirildiği için çevresinde konaklamaya izin verilmiyor. Ancak uzunluğu 2 kilometreyi, genişliğiyse 1,5 kilometreyi bulan Sülüngür'ün tuzlu suyunda yüzerek serinleyebilirsiniz.

BACARDİ KOYU

Yerel halk tarafından “Kara Salih”, resmi olarak ise “Kargıcak” olarak adlandırılan Bacardi Koyu, Dalyan'da rahatsız edilmeden denize girip güneşlenebileceğiniz bakir yerlerden bir tanesi. Araçların geçebileceği bir yolu olmadığı için sadece yaya ulaşabileceğiniz koy, neredeyse çakıl büyüklüğünde kumla kaplı 200 metrelik sahile sahip. İztuzu Plajı'nın solunda kalan koyun denizi bazen dalgalı olabiliyor.