Seyahat

Dünya’nın en güzel yerine yolculuk: Artvin

Ülkenin kuzey doğu ucunda yer alan bu cennet hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz?

Türkiye; oldukça geniş bir coğrafya üzerinde çok farklı doğal güzelliklere sahip muazzam bir ülke, pekiyi siz Türkiye’yi yeterince tanıyor musunuz? Ülkenin kuzey doğu ucunda yer alan bu cennet hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? Size bazı ipuçları verelim…

ZORLU YOLLARA HAZIR OLUN

Artvin; Karadeniz sahil yolu veya Ardahan üzerinden erişebileceğiniz bir ildir. Ancak, il sınırları içerisinde ilçeler arasındaki mesafeler dahi oldukça sıkıntılı zira, ülkenin neredeyse en zorlu coğrafyası tam olarak burası. Hırçın ırmakların gürültülü biçimde aktığı yamaçlardan geçen yollar, amatör sürücüler için pek de müsait sayılmaz. Bu nedenle bölgeyi özel araçları ile gezmek isteyenlerin, mümkünse dört çeker araçlar tercih etmeleri doğru olacaktır ki, kış aylarında yayla ziyaretleri yapacaksanız kar ekipmanlarınızı hazır etmeniz de tavsiye ediliyor. Aralık ve Nisan ayları arasında, ilin Karadeniz sahilinde yer almayan tüm kesimler kar yağışı alıyor ve yağış hiç de hafif olmuyor.

Artvin; Rize, Erzurum, Kar ve Ardahan illerimizle birlikte Gürcistan’ın Batum vilayetlerine sınır komşuluğu yapıyor. Türk vatandaşlarının Gürcistan’a sadece kimlik belgesiyle geçebiliyor olmasının, bu ülkeyi de kolayca ziyaret edebilmenizi sağlayacağını belirtmek isteriz ki, Artvin’de başlayan doğa mucizesi, Kafkaslar boyunca devam ettiğinden, bunun tarif edilmez bir deneyim olacağını söyleyebiliriz.

2017/12/16/artvin-borcka.jpg

YEŞİL DENİNCE AKLA BURASI GELİYOR

Karadeniz bölgesinin genel olarak dokusunun ormanlarla kaplı olduğu bilinir. Ancak, Rize’den itibaren çok daha farklı bir yapı ortaya çıkıyor, ki Artvin’den sonra işler oldukça farklı hale geliyor. Sarp yamaçlar ile başlayan sık ormanlar, iç bölgelere doğru göller ve yaylalarla aklınızı başınızdan alacak bir görünüme bürünüyor. Kafanızı çevireceğiniz herhangi bir yerde gürül gürül akan bir dere görebileceğiniz Artvin, tartışmasız biçimde doğa ve yeşil dendiğinde ülkenin akla gelen ilk yeridir.

Sahip olduğu zorlu coğrafya ve bulunduğu konum nedeniyle turizm potansiyeli henüz fazla gelişmemiş olan Artvin, ne mutlu ki bu sayede doğallığını koruyabiliyor. Siz de hayatınızın bir döneminde burayı ziyaret etmeli ve cennete şahit olmalısınız.

 • USD
  1,48
  4,6428
 • EURO
  1,42
  5,4729
 • ALTIN
  1,49
  193,04
 • PETR
  1,46
  80,3800