Seyahat

En uygun fiyata uçak bileti nasıl alınır?

Uçmanın en hesaplı halini keşfedin

​​1.SEYAHAT TARİHLERİNİZİ ESNEK TUTUN

Uçak bileti fiyatları günden güne değişiklik gösterir. Özellikle hafta sonları, aradığınız uçuşun fiyatı yüksek olabilir. Pahalı bilet almamak için, mümkünse hafta içi olan uçuşları ve tatil dönemine denk gelmeyen tarihleri tercih ederseniz cebinize tatil için daha fazla para kalır.

2.ALTERNATİF HAVA YOLLARINA BAKIN

Dünyadaki çoğu büyük şehirde, çoğunlukla düşük bütçeli bilet satan havayollarının kullandığı ikinci veya üçüncü bir havaalanı vardır. Uçak biletinizi ararken bu havayolu şirketlerinin biletlerine bakarsanız daha uygun fiyatlara rastlayabilirsiniz. Örneğin İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan kalkan ve oraya inen havayollarında, diğer havaalanlarına göre daha ucuz biletler bulabilirsiniz.

3.BİLETİNİZİ ERKEN ALIN

Bilet fiyatları gün geçtikçe artar, bu yüzden biletinizi mümkün olduğunca erken almaya çalışın.

4.BAZEN TEK YÖN BİLETLER DAHA UCUZ OLABİLİR

Her zaman geçerli olmasa da bazen gidiş-dönüş bilet almak yerine iki adet tek yön bilet almak daha avantajlı olabiliyor. Mesela gidişte Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan kalkan bir uçuş daha uygun fiyatlı iken, dönüşte Atatürk Havalimanı'na inen bir uçuş daha ucuz olabilir.

5.ALTERNATİF ROTALAR DENEYİN

Eğer gitmeyi planladığını ülke veya şehir için olan uçuşlar çok pahalıysa, aktarma yaparak farklı bir rota izleyebilirsiniz. Hatta aktarma yaptığınız şehri de araştırıp seçerek, orada da birkaç gün geçirmeyi düşünebilirsiniz. Tam anlamıyla bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz!