Seyahat

Neredeyse bedavaya tatil yapın

Erken rezervasyon fırsatları ve özel kampanyaları takip ederek, yurt içi ve dışında pek çok destinasyonda mükemmel fiyatlarla tatil yapabilirsiniz.

Bedava tatil yapmak dediğimizde pek çoğumuzun algıları buraya odaklanır. Elbette bu anlaşılamaz bir durum değil. Yalnız elbette bahsedeceğimiz bedava tatil değil, ucuz tatil; yani son dakika fiyatlarına göre neredeyse bedava tatil kavramıdır. Erken rezervasyon fırsatları ve özel kampanyaları takip ederek, yurt içi ve dışında pek çok destinasyonda mükemmel fiyatlarla tatil yapabilir veya turlara katılabilirsiniz. Ayrıca, ucuz uçak bileti ve otobüs bileti fırsatları için de yine kampanyaları takip edebilirsiniz. Pekiyi bu fırsatlar neden sunulur ve bunlara basıl ulaşılır?

ERKEN REZERVASYON NEDEN UCUZDUR?

Esasında erken rezervasyon, her tesisin uygulamalarından birisidir. Kimilerimizce bunun nedeninin tatillin ücretinin önden alınması isteği olduğu düşünülüyor olsa da, aslında bu nedenlerin sadece biridir. Elbette hiçbir tesis tüm odalarını erken rezervasyon için satışa sunmaz. Zira son dakika rezervasyonlarının fiyatları oldukça yüksek olduğundan büyük bir kısım sezon için bekletilir. Ancak, tesisin sezon planlaması yapabilmesi ve elbette ücretleri önceden tahsil edebilmesi bir avantajdır ki, bu sayede birçok tesisin boş oda riski alma durumunun da önüne geçilir. Zaten erken rezervasyon imkanları büyük tesisler dışındaki butik işletmelerde söz konusu değildir. Sınırlı odaları bulunan bu tesisler, her şekilde odalarını satabilecekleri için bu girişimde bulunmazlar. Ancak, çok büyük tesislerde prensip, odanın boş kalması yerine çok ucuz da olsa satılmasıdır. Bir maliyet analizi yapılarak, taban fiyatlar belirlenir ve çok özel fiyatlarla belli miktarda oda satılır.
Pek çok tesis yalnızca paket tur fiyatları üzerinden gelir elde etmez. Bir otel odasına hiç para ödemeseniz dahi, tesise gelir sağlamanız söz konusudur. Tesisteki ekstraların kullanımından doğacak olan ek fatura dahi tesise para kazandırabilir. Bu nedenle belli miktarda odanın ucuz satılması pek çok tesis için büyük bir sorun değildir. Kaldı ki, bunu bir reklam unsuru olarak kullanmaları da söz konusu olmaktadır.

ERKEN REZERVASYON İNDİRİM ORANLARI

Bütün otellerin erken rezervasyon fiyatları elbette aynı değildir. Bu indirim oranları tesis tarafından kendi politikaları dahilinde belirlenir. Bu oranlar %20 olabileceği gibi %80’e varan indirimler dahi görülebilmektedir. Bu fırsatlara erişmek için ise fırsat sitelerini takip edebilir acentelerin ve otellerin site ve sosyal medya hesaplarını düzenli olarak inceleyebilirsiniz.

 • USD
  -0,87
  4,6789
 • EURO
  -0,54
  5,4540
 • ALTIN
  -0,76
  190,94
 • PETR
  3,76
  75,8100