Seyahat

Sağlıklı bir hafta sonu kaçamağı: Urla Enginar Festivali

Ege’nin en sağlıklı sebzelerinden enginarın, festivali olduğunu duymuş muydunuz? Urla’da düzenlenen festival bu yıl 26 – 27 – 28 Nisan’da.

Dünya Gurme Şehirler Ağı’nın üyesi olan İzmir’in Urla ilçesinde kutlanan Enginar Festivali şaşırtıcı gelebilir ama söz konusu Ege sebzeleriyse şaşırmamak gerek. Bu sağlıklı sebze festivalle taçlanıyor.

Urla’da baharın habercisi kabul edilen sakız enginarın hasadının ardından tezgaha çıkışını kutlarcasına yapılan festival, bu yıl 5. kez düzenlenecek.

SAĞLIKLI KAÇAMAK

Urla’nın göz bebeği enginarın festivali, bu yıl 26 – 27 – 28 Nisan’da gerçekleşecek. Enginar Festivali’ne farklı ve hesaplı bir hafta sonu kaçamağının belki de en sağlıklı şekli diyebiliriz.

Enginar Festivali’ne kendi imkanlarınızla gidebileceğiniz gibi birçok tur firmasının turuyla da gidebilirsiniz.

İZMİR’İN EL DEĞMEMİŞLERİNDEN

İzmir’in batısında yer alan yarımadanın başlangıcında bulunan ilçe, çok kültürlü bir geçmişe sahip. Bunun izlerini de ilk olarak isminden görmek mümkün. Zira Urla ismi, Latince ve Rumca ‘sazlık’ manasındaki Vurla günümüze ulaşmış.

Geçmişin korunan izleri, arnavut kaldırımlı sokakları, eski taş evleri ile Urla, yüzyıllık zeytin ağaçları ve yemişleri ile ile cezbedici bir seyahat rotası.

Henüz bozulmamış olan doğasında kendine has birçok meyve ve sebze yetişiyor. Zeytin ağaçlarının yanı sıra defne ağaçlarıyla da büyüleyen Urla’nın en benzersiz özelliği elbette enginarı. Urla rotası, her dem yemyeşil tepeleri ve güzel deniziyle hafta sonu için oldukça güzel bir plan olabilir.

URLA FESTİVALLERİ

Urla’da festivaller enginar ile sınırlı değil. Uluslararası düzenlenen Enginar Festivali’nin yanı sıra; Mart Dokuzu Urla Ot Festivali ve Urla Bağ Bozumu Şenliği de oldukça başarılı.

ENGİNARIN FAYDALARI

Peki enginar neden bu kadar önemli. Çünkü adeta sağlık deposu da ondan. Enginarın insan sağlığına faydaları saymakla bitmiyor. Yine de biz başlıcalarını sayalım: Kanı temizliyor, toksinleri uzaklaştırıyor. İdrar söktürmeye ve kum dökmeye yardımcı oluyor. Zayıflamak isteyenler için de sağlık bir yol arkadaşlığı yapıyor. Enginar ayrıca karaciğer, böbrek, safra kesesi ve bağırsaklar için de oldukça faydalı.

ENGİNAR NASIL SEÇİLİR?

Enginar yemeye karar verdiyseniz o halde şimdi de nasıl seçeceğimizi öğrenelim: Yeşil yaprakların ucuna dikkat edilmeli. Yaprak uçlarında veya gövdesine siyahlık yada siyah lekeler olan enginarlardan uzak durmak gerek. Zira bu enginarın bayatladığına işaret ediyor. Enginarın orta kısmı sert olmalı ve tüylerinin ise iğne gibi batması ise enginarın tazeliğini gösteriyor. Sapına bakıldığında da esmer lekeler ve delik olması enginarın çürüdüğünü gösteriyor. Bu aşamaları geçtiyseniz şimdi en ağır olanını seçebilirsiniz. Sap uzunluğu da 8-10 cm’i geçmiyorsa gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz.

canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için ziyaret ediniz.