Seyahat

Vietnam'ın sıra dışı evi: Hang Nga Villa

Halk arasında "Çılgın ev" diye tabir edilen Hang Nga Villa, evin şekli ve alışılmışın dışında yapısı sebebiyle Vietnam'da çok ilgi görüyor.

Mimar Dang Viet Nga tarafından 1965 yılında, Moskova Mimarlık Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra tasarlanan "Çılgın ev" tasarım açısından oldukça farklı bir noktada bulunuyor. Dang Viet Nga'nın bu evi yapma amacı, insanoğlunun doğayı tahrip edip, dilediği gibi elde etmesine bir tepki olarak inşa edildi.

Yapının özündeki düşünce, doğayla insanı yeniden buluşturmak ve bunu yaparken standart mimari oluşumların mümkün olduğunca uzağında kalmak.

2018/06/28/s_1.jpg

Yapının özündeki düşünce, doğayla insanı yeniden buluşturmak ve bunu yaparken standart mimari oluşumların mümkün olduğunca uzağında kalmak.

2018/06/28/s_2.jpg

BENZERSİZ MİMARİ DETAYLAR BULUNUYOR

Yapısal bakımdan organik görünümlü materyallerin kullanıldığı Hang Nga Villa, doğallığı biraz farklı sayılabilecek bir şekilde gözler önüne seriyor. Şekilsiz sayılabilecek unsurlar, devasa büyüklükte ağaç benzeri detaylar, destekleyici görsel özellikler, yapının alametifarikası oluyor.

İlk bakışta sıra dışılığını korkutucu şekilde yansıtsa da arkasında yatan felsefe özümsendiği ve ortama adapte olunabildiği zaman, sanatsal yönü daha net anlaşılabilen yapı, benzersiz mimari eserlerden biri kabul ediliyor.

Birçok eseri bulunan mimar Dang Viet Nga, Vietnam’ın Da Lat şehrinin dokusundan çok hoşlandığını, nazik insanları ve havasına, eseriyle katkıda bulunmak istediğini belirtiyor. 

Alışılmadık eser olan Hang Nga Villa, içinde bulunan ilginç koridorları, ürkütücü tünelleri ile dikkat çekiyor. Vietnam'ın Da Lat kentinde bulunan Hang Nga Villa, eşsiz yapısıyla ziyaretçilerine ev sahipliği yapıyor.

2018/06/28/d_2.jpg

2018/06/28/f.jpg