Son Paylaşım

Fazıl Say’a İngiltere’den vize şoku!

Ünlü müzisyen Fazıl Say, İngiltere’ye yaptığı vize başvurusuyla ilgili yaşadığı sıkıntıyı sosyal medya hesabından duyurdu. Say, “Bizler için Brexit hiç bir şey ifade etmiyor…” dedi.

Fazıl Say, İngiltere’ye başvurduğu vize başvurusuyla ilgili yaşadığı sıkıntıyı sosyal medya hesabından paylaştı;

“İngiltere’ye geçen ay vize başvurusu yaptık. 8 Ocak Wigmore Hall ve 3 mart Barbican konseri için ikisini de tarih olarak kapsayan bir çalışma vizesi için. Salonlardan, vize mektubu da geldi, onu da ekledik, yine de yanlış vize vermişler (8 Şubat’ta başlayan). Ve konsoloslukta bu hatayı düzelttirebileceğimiz hiç kimseye ulaşamadık. Yeni vize başvurusu tarihi verildi. Gitmek isteyen ben değilim, beni çağıran İngiltere. Paradox!!!

Bu yazımı ingilizler-avrupalılar ve ingiliz meslektaşlarım umarım okur diyen Fazıl Say, “Şunu bilin, kızgın değilim ama hak arıyorum, kendim için, ülkem için!” dedi.

Fazıl Say ‘kızgın değilim’

“Şu 3 resime bakalım… Cetvelle çizilen sınırlar. Ortadoğuda, kuzey ve güney Afrika’da.

Cetvelle!!!

Hatta bir güney afrika ülkesi sınırları için derler ki; “batılı albay, cetvelle çizerken cetveli tutan parmağına kalem çarpmış, haritada orada bombe olmuş” 3. Resimde var..

Filozof Harari ( sapiens kitabı yazarı ) yeni kitabında serzenişte; “1. Dünya harbinden sonra ve ardında, emperyal güçler, cetvelle sınırları çizerken ne etnisitiye, ne dinlere ne mezheplere en ufak bir saygı göstermemişlerdi, bedeli en ağır şekilde ödeniyor”…

Buna pek çok filozof şöyle katkıda bulundu zaten; “, hatta, içsavaşlar, terör, başkaldırılar yine emperyal güçler tarafından kendi kurdukları devletlere karşı güçlendirilmekte”..

Çok acı hakikaten…

İngiltere’nin “brexit” konusu son yıllarda daha çok tartışıldı.

Halbuki, İngiltere hiç bir zaman AB ülkesi değildi ki. Schengen vizesi anlaşmasını imzalamamış, mesela biz Türkler için veya herhangi bir AB dışı ülke için, durumda değişen hiç bir şey yok ki, brexit’den önce de İngiltere vizesi kuyruklarındaydık, şimdi de .. Bizler için brexit hiç bir şey ifade etmiyor.. HİÇ BİR ŞEY… İngiltere’den vize almamız hep zordu şimdi de zor, Wigmor Hall’de , Barbican’da konser vermeye giden benim için de zor, yanlış vize konuluyor, uğraştırılıyor.. Bir daha gidiliyor, konsolosluk muhattabı yok, vize şirketi var filan.. Türkiye,2-3 yıldır, çift pasaport alabilme imkanı sağladı oradan yırtıyoruz, bir pasaport ile turnedeyken diğer pasaport İngiliz konsolosluğunda, bari işlemi görebiliyoruz, çift pasaport konumumuzdan önce İngilterede asla düzenli bir konser Hayatım olamadı, vize sorunu, pasaportum haftalarca konsoloslukta kalacak, 1 Londra konseri için, belki 15 diper konseri bekletmeye alacağım, Viyana, Berlin, Paris, Tokyo? Yahu neden? Kim yapar? Olmasın Londra demek zorunda kaldık;25 yıl!!!

Brexit? Kimin için ne ifade ediyor? Almanya için mi? Ne ama?

Açıklayın.

Eşit şartlar olsun diyelim?

Değil mi?”